Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Son 40 yılın en fazlası

Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü sahasında bulunan Eskişehir, Bursa, Bilecik ve Kütahya’da, haziran ayında görülen yağışların son 40 yıl ortalamasının iki katı olduğu bildirildi.

25 Haziran 2015 Perşembe, 15:46
sağanak yağış yağmur

Açıklamalarda bulunan Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, bölge genelinin yaklaşık 1 aydan beri kuzey kesimlerden gelen üst seviyedeki soğuk havanın etkisi altında olduğunu söyledi.
“Yer seviyesi sıcaklığının fazla olduğu, genelde öğleden sonraları başlayıp belli bir süre devam eden yağışlar görüyoruz” diyen Tarınç, “Genelde mayıs ayında gördüğümüz yağışlar, bu yıl haziran ayına kaydı. Uzun yıllar yağış ortalaması 24,2 iken, bugün Haziran’ın 25’inde 52,5 kilogramlık yağış ölçtük. Yine yaptığımız son meteorolojik değerlendirmelere göre, bugün ve yarın hafif yağış geçişleri olabilir. Ama Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava, Akdeniz’den nemini alarak bölgemizde yerel kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olabilir. Yağışların, cumartesi öğleden sonra ile pazar öğleden sonra arası Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’in güney kesimlerinde etkili olması bekleniyor. Bu yağışlarla birlikte özellikle kuvvetli karayel ile sıcaklığımız 5 ile 7 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek. Pazar günü ortalama 18 derece bir sıcaklık beklentimiz var. Hafta başında, pazartesi günü yağış beklentimiz yok ve sıcaklıklar 23-24 derecelere çıkacak. Ancak yine de mevsim normallerinin altında kalacak” ifadelerini kullandı.
Tarınç, özellikle cumartesi günü dolu yağışı beklendiğine de dikkat çekerek, dolu ve diğer olası durumlara karşı vatandaşları, ilgilileri ve üreticileri tedbirlerini almaları hususunda uyardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>