Son Dakika
19 Şubat 2017 Pazar

SKB bağımlılıkla mücadele için toplandı

Başkan Altepe, dünyayı esir almaya başlayan bu hastalıkla mücadele edeceklerini açıkladı.

26 Ekim 2016 Çarşamba, 13:18
SKB BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İÇİN TOPLANDI

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından madde bağımlılığıyla mücadele için düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Kurultayı’nın ikincisi Bursa’da başladı. Kurultayın açılışında konuşan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçen 2 yıl sürecinde SKB’nin en önemli gündem maddesinin bağımlılıkla mücadele olduğunu belirterek, dünyayı esir almaya başlayan bu hastalıkla mücadele edeceklerini açıkladı.
Kervansaray Termal Otel’de gerçekleştirilen kurultaya SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, SKB’ye üye belediyelerin temsilcileri, uzmanlar, STK temsilcileri ve davetliler katıldı. Kurultayın açılış konuşmasını yapan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Günümüzde madde bağımlılığı, dünyanın ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisidir. Maalesef bu hastalık Bursamızda da diğer illerde olduğu gibi bilhassa gençler arasında artma eğilimindedir. Yerel yöneticiler olarak bu soruna çözüm üretmek maksadıyla SKB olarak geçen ağustos ayında düzenlediğimiz bağımlılıkla mücadele çalıştayının bir yenisini bu sene de gerçekleştirmek istedik. Bakanlıklarla ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışarak, donanımlı ve hazırlıklı hale gelmek, madde bağımlılığı konusunda toplumun, bilhassa gençlerin yanında olmak istiyoruz” dedi.
Başkan Altepe, madde bağımlılığının önleme, tedavi, rehabilitasyon ve güvenlik gibi birçok boyutu olan bir mesele olduğunu ifade etti. birbirinden farklı birçok kurum, sektör ve STK’nın madde bağımlılığı konusunda dayanışma içerisinde çalışmak zorunda olduğunu belirten Altepe, “Bu dayanışma için SKB olarak biz de bu çalıştayı düzenleyerek, bağımlılıkla mücadele konusunda ortak platform oluşturmayı hedefledik. Uyuşturucu kullanımının önlenmesi ve toplumun karşı karşıya olduğu bu büyük tehlike konusunda bilinçlendirilmesi, SKB açısından büyük önem taşıyor. Çünkü bağımlılık, ileri safhaya ulaştıktan sonra tedavisi son derece güç bir hastalıktır. Şehir, toplum ve çevre sağlığı konusunda yerel yönetimlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Biz de hem SKB hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bağımlılıkla mücadele konusunda bütün gücümüzle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz’ diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>