Siyah İncir üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor

Bu yıl açılış fiyatı 6 lira olan Bursa siyah inciri çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

06 Eylül 2015 Pazar, 17:50
(ÖZEL HABER) SİYAH İNCİR ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Bu yıl açılış fiyatı 6 lira olan Bursa siyah inciri çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
İngiltere veliahdı William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamilelik döneminde sabah bulantılarında yediği Bursa’nın meşhur siyah inciri, fiyatıyla üreticiyi sevindirdi. Sezona 6 liradan başlayan ve fiyatı 10 liraya kadar çıkan siyan incir şu an 4 liradan satılıyor. Geçen yıl bu zamanlarda incir fiyatının 2 liraya kadar gerilediğini ifade eden üreticiler, incirin bu yıl altın sezonunu yaşadığını söyledi.
Osmangazi ilçesi Aksungur Mahallesi’nden incir üreticisi Turgut Sağdıç, “İncir bu yıl altın sezonunu yaşıyor. İncir yaklaşık 30-35 yıldır yurt dışına ihraç ediliyor. İlk defa bu fiyatları gördü. Fiyatların bu kadar yüksek olmasının sebebi ise bu sene incirin az olması. Bu yıl incirlerde yüzde 50’ye varan dökülmeler oldu. Bu da fiyatların yüksek seyretmesine sebebiyet verdi. Biz üretici olarak fiyatların her zaman böyle seyretmesini istiyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>