Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Şimdi yeşil zeytin zamanı…

Bursa’nın Mudanya ilçesinin Tirilye bölgesinde kadınların tokaçla kırıp bıçakla çizerek hazırladığı yeşil zeytinler, kahvaltı sofralarında yerlerini almayı bekliyor.

18 Ekim 2015 Pazar, 11:49
zeyin

Tirilye Mahallesi’nin tarım arazilerinde yetişen zeytinler, bölgenin özelliğini taşıyan kalitesiyle kahvaltı sofralarının aranılan zeytini durumunda. Tirilye arazilerinde yetiştirilen zeytinler farklı bir tat ve aroma taşıyor. Bölgede yetiştirilen siyah ve yeşil zeytinden çok çeşitte ürün elde ediliyor. Siyah zeytinden sele, yağlı sele, salamura yapılıyor, yeşil zeytinden ise kırma, çizme ve kırmızı biberli yeşil zeytin yapılıyor. Tirilye bölgesinde yetişen zeytinlerden elde edilen rafine ve sızma zeytin yağları da dünyaca meşhur.
Mudanya’nın Tirilye Mahallesi halkı genelde geçimlerini zeytincilikle sağlıyor. Ancak yapılaşmalar yüzünden kesilen ve zaman içinde tükenmeye başlayan zeytin ağaçları, Tirilyeli çiftçileri üreticisini tedirgin ediyor. Dünyaca meşhur Tirilye zeytinin koruma altına alınmasını isteyen Tirilyeli üreticiler, “Ekmeğimiz aşımız, geçim kaynağımız olan zeytin ağaçlarının koruma altına alınmasını istiyoruz” dedi.
Tirilyeli kadınlar, bugünlerde, evlerinin ve iş yerlerinin önünde yeşil zeytin işliyor. Kadınlar, ellerinde tokaçlarla zeytinleri kırdıktan sonra bıçaklarla 3 yerinden kesiyor. Balıkçı Barınağı önünde kurdukları tezgahlarda yeşil zeytinleri satışa sunan kadınlar, bu işi zevk alarak yaptıklarını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>