Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

SGK’dan pardon haberine yalanlama

Sosyal Güvenlik Kurumu Bursa İl Müdürlüğü, geçtiğimiz gün ‘pardon’ başlığıyla servis edilen haberin çarpıtma olduğunu açıkladı.

23 Eylül 2015 Çarşamba, 11:57
sgk

Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, bir haber ajansı tarafından servis edilen ‘SGK, emeklilik için traktörünü satan çiftçiye 45 gün sonra ‘pardon’ dedi’ başlıklı haberin çarptırma olduğunu açıkladı. SGK’dan yapılan açıklamada, “1-5510 sayılı yasanın 57’inci maddesine göre, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, bu Kanuna göre ilk defa malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olduğu tarihte, nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri esas alınır. Haber konusu sigortalı; ilk işe başlamasından sonra yaşını 2 yaş büyütmüştür. Bu nedenle kanunun ilgili maddesine göre emekliliği yaş düzeltmesi yapılmadan önceki doğum tarihine göre hesaplanarak şu anda emekli olamayacağı bildirilmiştir. Ancak haberde belirtilen kişi yaş düzeltmesi yapılmış haline göre emekliliğinin değerlendirilmesini istemektedir. Bu yasal olarak mümkün değildir. Böyle olsaydı yaş bekleyen herkes mahkeme kararıyla yaşını büyütüp emekli olurdu” denildi.
Yapılan açıklama şöyle devam etti:
“Belirtilen haberde, kişinin 2015 Haziran ayında emekli talep dilekçesi verdikten sonra kendisine borç bildirildiği ve bu parayı yatırdıktan sonra emekli olabileceği yönünde bilgi verildiği söylenmektedir. Ancak, sigortalı borcunu 2014 yılında prim affı olarak da bilinen 6552 sayılı yasadaki indirimlerden faydalanarak ödemiştir. 5510 sayılı Kanunun 87’inci maddesinde belirtildiği üzere prim ödeme yükümlüsü kendisidir. Ayrıca bu primi ödemediği sürece de aynı Kanunun 89’uncu maddesi gereği hakkında gecikme cezası ve gecikme zammı işletilecek olup bu borcu yatırmadığı sürece de emekli olma durumu yoktur. Yine aynı haberde ‘primi kimliğe göre aldılar ancak emekli yapmadılar’ ifadesi de yanlıştır. Primler kişilerin beyan ettiği prime esas kazançlar üzerinden alınmakta olup kimlik bilgilerine ya da kimlikteki yaşına göre alınmamaktadır. ‘Pardon’ denebilmesi için önceden emekli aylığı bağlayıp, sonra geri istemek gereklidir. Burada böyle bir durum söz konusu değildir. Zira sigortalıya emekli olamayacağı ve nedeni, emekli aylığı bağlanmadan bildirilmiştir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>