Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Sel yaraları sarılıyor

10 Haziran 2015 Çarşamba, 21:53
20150610AW445383_02

Hafta sonu yaşanan şiddetli yağışların ardından İnegöl Oylat’ta meydana gelen sel felaketinin ardından BUSKİ ekipleri bölgede altyapı seferberliği başlattı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İnegöl Oylat’ta da yaşamı olumsuz etkileyen sel felaketinin ardından bölgedeki çalışmalara ağırlık verdi. Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ’ye ait iş makineleriyle olayın yaşandığı ilk günden itibaren başlatılan hafriyat temizleme çalışmaları aralıksız sürüyor. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’da bölgede devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Olayın öngörülemeyen aşırı yağışlardan kaynaklandığını dile getiren Çetinavcı, Oylat’taki kaplıcaların bulunduğu Uludağ’ın kuzeydoğu yamaçlarından aşırı yağış neticesinde sürüklenen toprak parçaları ile kaya kütlelerinin bölgede 150 metre güzergah boyunca ilerleyen yağmur suyu bakslarını tıkadığını belirtti. Çetinavcı, “Böylesi yağışlar, yıllık yağış ortalamalarının çok çok üzerindeki bir oranı ifade ettiğinden, tabii afet kapsamında değerlendirilmektedir. Dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip ülkelerinde bile böylesi yağışlar sonrasında sel felaketlerinin yaşandığı birer vakıadır. Aşırı yağışa bağlı olarak yamaçlardan sürüklenen kaya ve toprak parçalarının yağmur suyu bakslarını tıkaması neticesinde böylesi bir durum yaşandı” diye konuştu.
Can kaybı yaşanmamasının teselli kaynağı olduğunu ifade eden Çetinavcı, “Çalışmalarımıza hemen başladık. Bundan sonraki süreçte muhtemel yağışlardan kaynaklanabilecek sel felaketlerinin önlenmesi adına tedbirlerimizi alıyoruz. Bu kapsamda, öncelikli olarak, yağmur suyu kanallarının kapasitesini artıracağız. İleriye yönelik daha radikal ve köklü tedbirlerin alınması noktasında ise neler yapılabileceğine dair, teknik ekibimizle durum değerlendirmesi yapıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>