Şehitlerin isimlerini böyle yaşatıyorlar

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Jandarma Komutanlığı bahçesindeki 18 ağacın her biri bir şehidi temsil ediyor. Her şehit için dikilen fidanlar özenle bakılırken, ağaçların önündeki mozolelerde ise şehitlerin isimleri yazıyor. Karakola gelen vatandaşlar da şehitler için dua edip, minnetlerini ifade ediyor.

20 Ağustos 2015 Perşembe, 12:54
agac

İlk kez 15 Ağustos 1984 tarihinde Abdullah Öcalan’ın talimatıyla saat 21.30 sıralarında Siirt’in Eruh ve Hakkâri’nin Şemdinli ilçelerine PKK mensuplarınca baskın usulü saldırı düzenlenmiş, örgüt mensupları karakollara ve askeri lojmanlara bombalı ve silahlı saldırı düzenlemiş, bu saldırılar sonucu nöbetçi er Süleyman Aydın ilk güneydoğu şehidi olarak Hakk’a yürümüştü. O tarihten bu yana devam eden terör saldırılarında şehitlik mertebesine ulaşan İnegöllü askerlerin isimlerinin yaşatılması için her şehit için İnegöl Jandarma Komutanlığı Merkez Karakolu binası bahçesine fidan dikilmeye başlandı. Bu sayı bugün 18’e yükselirken, askeri personel tarafından özenle bakılan fidanlar ağaca dönüştü. Her şehidin ismi dikilen fidanların önünde oluşturulan mozoleye yazıldı.

Çoğu insanın önünden geçerken sadece ağaç olarak baktığı çamların her birisi bu vatan için canını feda etmiş bir şehidi temsil ederken, bunun farkına varanlar ise dua edip şehit ve gazilere minnetlerini dile getiriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>