Şehit kardeşle 40 yıl sonra gelen vuslat…

26 kez izlendi, 05 Kasım 2015 Perşembe

Kıbrıs’ta 40 yıl önce şehit olan ağabeylerinin mezarını Yıldırım Belediyesi’nin desteği ile ilk kez ziyaret eden Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak kardeşler, kendilerine bu imkanı sağlayan Başkan Edebali’ye teşekkür etti.

Yıldırım’da yaşayan her bireyin mutluluğu için ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü kendisine düstur edinen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, şehit kardeşlerinin 40 yıllık hayalini gerçekleştirdi. Kıbrıs Barış harekatından sonra 1975 yılında şehit olan Salih Altun’un kız kardeşleri Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak, yıllardır çok istemelerine rağmen, maddi imkânsızlıklardan dolayı bir türlü şehit ağabeylerinin kabrini ziyaret edememişti. Ağabeylerinin kabrini ziyaret etmek için yıllardır çalmadık bir kapı bırakmadıklarını söyleyen kardeşlerin hayalini Yıldırım Belediyesi gerçeğe dönüştürdü.

YB (4)

‘ONLAR ŞEHİDİMİZİN BİZE EMANETİ’

Şehit kardeşlerinin bir süre önce kendisinden bu konuda yardım istediklerini aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Şehidimizin emaneti olarak gördüğümüz abalarımızın bu isteğini duyunca hemen harekete geçtik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki makamlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra Mecbure ve Yeternaz hanımları Kıbrıs’a gönderdik. Böyle anlamlı bir buluşmaya vesile olduğumuz ve şehidimizi kardeşleri ile bir araya getirerek, kardeşlerinin şehidimizin kabri başında dua etmelerine vesile olduğumuz için çok mutluyuz” dedi

YB (7)

‘SANKİ BİRLİKTE DOLAŞTIK…’

Kıbrıs’ta şehit olan ağabeylerinin mezarını ilk kez ziyaret ettikleri için tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını söyleyen Yeternaz Gücüyeter, “Ağabeyimizin mezarını bir kez de olsa görebilmek için başvurmadığımız yer kalmadı. En sonunda Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Edebali bize yardımcı oldu da gidip ziyaret edebildik. Şehidimizin mezarı başında dua etmenin mutluluğunu yaşadık. Bize bu imkanı sağlayan Başkan İsmail Hakkı Edebali’den Allah razı olsun” diye konuştu. Mecbure Yonak ise ağabeyi ile 40 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşadıklarını dile getirerek, “Oraya gittiğimizde çok heyecanlandık. Şehit ağabeyim canlıymış, sanki bizimle birlikteymiş gibi hissettik. Bize bu fırsatı sağlayan başkanımıza ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeternaz Gücüyeter ve Mecbure Yonak kardeşler, ziyaret sonunda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’ye şehit ağabeylerinin kabrinden aldıkları toprağı hediye ettiler.

YB (1)

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>