Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Seçmen benimle ilgilen mesajı verdi

İsraf’ tartışmalarının AK Parti tabanından yüzde 4’lük kopmaya yol açtığı görüşü öne çıktı. Kalan 5 puanın ise MHP ve HDP arasında paylaşıldığı belirtildi

09 Haziran 2015 Salı, 07:34
davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün, bakanlar kurulu ve MYK üyeleri ile bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendirdi. Bu değerlendirmelerin hem MYK hem de MKYK üyeleriyle hafta boyunca tek tek yüz yüze görüşmelerle süreceği öğrenildi.
AK Parti kurmaylarının toplantılarda yaptıkları değerlendirmeler ve tespitler şöyle: “AK Parti her halükarda birinci parti olma özelliğini koruyor. MHP, HDP ile aynı sayıda milletvekili çıkarmasını başarı olarak değerlendiremez. CHP, HDP’ye verilen desteği kendisine yazamaz. Yani bu seçimin iki kaybedeni CHP ve MHP’dir. Seçim yarışı birinci parti ile dördüncü parti arasında yaşandı. Fotoğrafın bütününe bakıldığında seçmen halen AK Parti’yi omurga olarak görüyor. Ama biz makro projelere yönelerek, mikro sorunları atladık. Yerel bölgesel ve kişisel meselelere inemedik. Bu yüzden seçmenin ‘benimle ilgilenin’ şeklinde verdiği mesajdan yola çıkarak yeni bir yol haritası belirlenecek. Vatandaşın beklentilerine cevap verecek politikalar belirlenecek. Yüzde 9’luk oy kaybının en az yüzde 4’ü bizim geleneksel seçmenimiz. Bunlar bize oy vermedi ama başka partiye de gitmedi. Bize “Yapılan yanlışlardan memnun değilim. Saray-Mercedes-israf’ tartışmalarından rahatsız oldular. Geri kalan oy kaybının yüzde 2.5 MHP, yüzde 2 .5’unun da HDP’ye gittiğini tahmin ediyoruz.”
ŞAHİN: ÜLKE MENFAATLERİNİ ÖN PLANDA TUTACAĞIZ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “AK Parti olarak bu yeni süreçte de ülke menfaatlerini ön planda tutma politikamızı aynen devam ettireceğiz” dedi. Şahin, “Toplantıda erken seçim mi koalisyon mu konuşuldu?” sorusuna ise, “Bu soruya şu anda cevap veremeyeceğim. Çünkü bu konudaki değerlendirme çalışmalarımız devam ediyor” karşılığını verdi.
ERDOĞAN: GEREĞİ YAPILIR
Seçim sonuçlarının alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bazı AK Parti kurmaylarıyla telefonla görüştüğü öğrenildi. Erdoğan’ın “Halk gereken mesajı verdi. Gereğini yerine getiririz” dediği öne sürüldü.
AK Parti’de seçim gecesi ve dün yapılan toplantılarda hükümet senaryoları konusunda yapılan yorumlar ise şöyle oldu: “AK Parti-CHP koalisyonu, doğru bir seçenek olabilir. Kamuoyunda da sanki böyle bir beklenti var. AK Parti’nin içinde olmadığı bir hükümet formülü olmaz. Erken seçim kararı, ekonomik açıdan sıkıntıya yol açabilir. Çözüm süreci, ekonomik istikrar gibi ana başlıklardan taviz verilmeden uzlaşma yolları aranmalı. Tüm yollar denendikten sonra olmuyorsa, seçim hükümeti kurularak erken seçime gidilmeli.”

Kaynak. Türkiye Gazetesi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>