Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Şarj etmekten bıktınız mı?

08 Nisan 2015 Çarşamba, 11:13
telefon-sarj

Akıllı telefon kullanıcılarının en önemli problemi şarj…

Firmaların bu yönde çalışmaları bulunuyor, öte yandan pil kapasitesi yüksek akıllı telefonlar da arka arkaya satışa sunuluyor. Ne var ki bunları tam çözüm olarak görmek zor. Çoğu zaman kökten çözüm için “yepyeni bir yöntem” çağrısı yapılıyor. İşte bu vereceğimiz haber de yeni bir çözüm anlamını taşıyor olabilir.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, ana malzemesi alüminyum olan bir pil üzerinde çalışıyor. Bu alüminyum pil, 1 dakika gibi çok kısa bir sürede şarj olabildiği gibi özellikle esneyebilen telefonlarda da rahatlıkla kullanılabileceği söyleniyor. Çünkü ince alüminyum malzemeyi rahatlıkla esnetebiliyorsunuz ve hiçbir sorun oluşmuyor. Araştırmacılar, bu teknolojinin klasik pillere kıyasla daha ucuza üretilebileceğini ve klasik pillerde yaşanabilecek patlama risklerinin de bu yeni pillerde olmayacağını belirtiyor.

Kısacası hem kullanışlı hem daha ucuz ve hem daha güvenli. Ama tabii ki şu an var olan bir araştırma sürecinden söz ediyoruz. Bu teknolojinin ne kadar geliştirileceği ve son tüketici için kullanılıp kullanılmayacağı henüz kesin değil.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>