Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Osmangazi’nin kentsel dönüşümleri örnek oluyor

16 Nisan 2015 Perşembe, 14:33
soğanlı kentsel dönüşüm 7

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye’ye örnek olacak 420 dönümlük Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yerlerin mülkiyetinin belediyeye geçtiğini, bunun için 150 milyon lira ödediklerini belirterek, “Önümüzdeki ay kazmayı vuruyoruz. Bu proje ile birlikte bölgenin çehresi değişecek dönüşüm büyüyecek. Yarını değil gelecek nesilleri düşünüyor, kimlik sahibi şehir planlıyoruz”dedi.
Göreve geldiği 6. yıldaki projelerini basın toplantısıyla anlatan Başkan Mustafa Dündar, 1699 projeyi hayata geçirdiklerini, 391 yeni projenin de altyapısını 2014 yılında hazırladıklarını kaydederek, “Bakanlığın 75 milyon liralık desteğiyle 150 milyon lira ödedik. Önümüzdeki ay inşaat başlıyor. Burası örnek olacak ve diğer kentsel dönüşümlerin önünü açacak. İnşa edeceğimiz 1500 daire 175 dükkanın bir kısmını diğer kentsel dönşüm projeleri için kullanacağız. Soğanlı’daki kentsel dönüşümle birlikte Çelebi Mehmet Bulvarı değerleniyor. Bulvar 50 metre genişliğine ulaşıyor. Çelebi Mehmet Bulvarı Mehmet Akif Mahallesi’nden 40 metrelik Yunuseli Bulvarı’na ulaşacak. Buradan da Ata Bulvarı’yla buluşacak. İzmir Yolu’na alternatif yeni kaliteli bir bulvar ortaya çıkacak” diye konuştu.
“BOTANİK PARK’TAN MERİNOSA BÖLGE DEĞER KAZANACAK”
Ulaşımı, sokakları, estetik değeri yüksek binaları ile paylaşımcı güvenli ve insan dostu Osmangazi hayalini gerçeğe dönüştüreceklerini ifade eden Dündar, “Kent Meydanı’ndaki dönüşüm sürüyor. Meydanın yanısıra ticaret de canlı olacak. 47 bin metrekare alanda yürütülen yoğun çalışmalarla Bursa’ya ihtiyacı olan gerçek kent meydanını kazandırdık. Santral Garaj Mahallesi’ndeki Osmangazi Binası yanında sistemli bir kamulaştırma yürütülerek önceden bölgede bulunan 7 bina yıkıldı. Yapılan kamulaştırmalar için toplam 7 milyon 200 bin kaynak kullanılarak 2 bin metrekare alan elde edildi. Kent Meydanı Projesi Santral Garaj ve Merinos ile bütünleşecek. Kanalboyu’ndaki yolu da 100 metre genişliğine ulaştırmayı hedefliyoruz. Botanik Park’tan Merinos’a Kültürpark’a ve Kent Meydanı’na farklı bir dönüşüm ve ulaşım imkanı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.
DEMİRKAPI’YA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM
Yeni kentsel dönüşüm projesinin Demirkapı’da olacağını vurgulayan Başkan Dündar, “Bu proje de Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. 70 bin metrekare alanda oluşması hedeflenin Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi, bölge yapısına uygun projeler belirlenerek hayata geçiriliyor. Bölge sakinlerinin memnuniyetini kazanacak alternatifler üzerinde duruluyor. Riskli alanlar belirlenmiş durumda” diye konuştu.

BURSA’YA ADRENALİN PARK GELİYOR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>