Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

Osmangazi teklifi Altepe’den geldi…

Dünyanın 4.büyük asma köprüsüne Osmangazi isminin verilmesi teklifi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den geldi. Cumhurbaşkanı da Başbakan ve Ulaştırma Bakanı ile istişare ederek bu teklifi kabul etti.

22 Nisan 2016 Cuma, 10:10
osmangazi körfez köprüsü

Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, bu teklifin detayını bugünkü köşesine taşıdı.

Aslında… İki farklı ve iki büyük proje, ama bir arada yapıldılar. Böyle olunca da Türkiye’nin en büyük ulaşım yatırımı projesi ortaya çıktı.
İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan otoyol, ekonomik olarak en gelişmiş ve nüfus olarak en büyük iki bölgeyi birbirine bağlayacak.
2018’de tamamlandığında 9 milyar Dolar’a mal olacak projeyle İstanbul’dan Bursa’ya 1 saatte, İzmir’e 3.5 saatte gidilebilecek.

kopru
Otoyolun en önemli aşaması ise İzmit Körfezi’nin 6 dakikada aşılmasını sağlayan köprü.
Projeyle…
Başta Bursa olmak üzere Körfez bölgesi bir anlamda İstanbul’un banliyösü gibi olacak. Bursa’da oturup İstanbul’da çalışmaya gidilebileceği gibi, İstanbul’dan da Bursa’ya çalışmaya gelinebilecek.
Böylesine önemli ve denizleri aşıran ulaşım projesinin dün iki anlamlı töreni vardı. İlkinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım köprünün son tabliyesinin montajını birlikte yaptılar.
Ellerindeki pirinç dökme İngiliz anahtarları ile cıvataları sıktılar.
Ardından…
Otoyolun en yoğun taşıma yapacak etabı olan Altınova-Gemlik arasını yine birlikte ulaşıma açtılar. Artık araçlar Karsak Boğazı bitimindeki İznik Kavşağı’nın olduğu yerden otoyola girip, Orhangazi’nin yanından geçerek köprünün çıkışındaki Altınova’ya birkaç dakikada gidebilecekler.
İşte…
Bu yolun açılışı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan köprünün adını da açıkladı: Osman Gazi Köprüsü.
Açıkça söylemek gerekirse…
Osman Gazi ile özdeşleşmiş Bursa’da yaşayan biri olarak köprünün adının duyunca çok mutlu olduk. Kendimizi onurlanmış hissettik.
Üstelik…
Köprüye Osman Gazi adının verilmesini hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hem de Başbakan Davutoğlu’na bizzat Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önerdi.
Bunu da…
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na yazılı başvurusunda “Bursa halkı adına” deyip önerisini şöyle dile getirdi:
“Dünya Başkenti İstanbul’la Tarih Başkenti Bursa’yı buluşturan köprüye cihan devletini kuran Osman Gazi’nin adının verilmesi en doğru karar olacaktır.”
Öneriyi…
Cumhurbaşkanı ve Başbakan kendi aralarındaki görüşme sonucu kabul ederken, Körfez çevresindeki Kocaeli ve Yalova’nın destek vermesi de çok güzel oldu.
Böylece…
Türkiye’nin en büyük ulaşım projesinin görkemi Osman Gazi ile birlikte daha da arttı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>