Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

Osmangazi Metruk Yapılardan Temizleniyor

31 Ağustos 2015 Pazartesi, 20:17
Maksem Metruk Yapı

Osmangazi Belediyesi, ilçedeki çöküntü ve harabe durumda olup tehlike arz eden metruk binaları tek tek yıkıyor. Başkan Mustafa Dündar, “Gerek vatandaşlarımız, gerek emniyet teşkilatımızın güvenlik açısından sakıncalı bulduğu binaları tek tek yıkarak, hem kötü görüntüyü hem de güvenlik ve asayiş açısından olası tehlikeleri ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Tarihi geçmişi M.Ö. 2700-2500’lü yıllara dayanan ve Osmanlı’ya kurucu başkentlik yapmış Bursa’nın merkezinde yer alan Osmangazi ilçesinde tehlike arz eden, harabe ve çöküntü halini almış binalar, Osmangazi Belediyesi tarafından yıkılarak temizleniyor. Güvenlik açısından riskli bulunduğu için vatandaşlar ve emniyet birimlerinin şikayeti doğrultusunda harekete geçen Osmangazi Belediyesi, metruk ve harabe haldeki yapıları alınan encümen kararlarının ardından yıkarak ortadan kaldırıyor.

Maksem Mahallesinde Mail-i İnhidam (Yıkılmaya Meyilli, Yıkılmaya Uygun) kararı alınarak yıkımı gerçekleştirilen bir binanın yıkım çalışmalarını inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa tarihi bir şehir. Bu tarihi şehirde eskiyen yapılarımızda var. Bunların bir çoğu da Osmangazi sınırları içerisinde bulunuyor. Bu apılar, sahipleri tarafından da terk edilip kullanılmadığı belli bir süre sonra çöküntü halini alıp yıkılmaya başlamış yapılar. Mahallede tehlike arz ediyor. Dolayısıyla hem vatandaşların şikayeti, hem de toplum destekli polisimiz tarafından da hem mahallede güvenliğin sağlanması, hem de olumsuz amaçlar için kullanımını önlemek için yıkılması yönünde talepler oluyor. Bizler de belediye olarak bu talepler doğrultusunda gerekli incelemelerin ardından, yıkım kararı alınan bu tür binaları, tehlikeyi ortadan kaldırmak için yıkıyoruz” dedi.

Osmangazi’yi Türkiye’nin parlayan yıldızı yapmak için gerek kaçak yapı, gerekse metruk ve harabe haldeki yapılarla olan mücadeleyi kesintisiz bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Başkan Dündar, “2015 yılında gerek vatandaşlarımızdan, gerekse emniyet birimlerimizden gelen talepler doğrultusunda, Osmangazi’nin değişik mahallelerinde 38 metruk yapı, Mail-i İnhidam kararlarının ardından yıkılarak kötü görüntü ortadan kaldırıldı” dedi.
Maksem Metruk Yapı 1

Maksem Metruk Yapı 2

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>