Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba
18 Haziran 2015 Perşembe, 08:10
Umut Asma
Umut Asma umut.asma@iha.com.tr Tüm Yazılar

Oruç tutmak kolaymı?

İlk defa oruç tutacaklar için hemen müjdemi vereyim ki ( Müjdeleri bekletmeyiniz, bilhakis acele ediniz. Hadisi Şerif) Oruç tutmanın nekadar kolay olduğunu öğrendiğinizde şimdiye kadar neden tutmadığınıza hayıflanacaksınız.
İlk önce burdan başlayayım, İslamda zorluk yoktur değilmi? yani ibadetlerde (yapılması farz ile kesin emirolunmuş görevler) insana yüklenen varoluşun teşekkürü ve cennet adayı olma ikramına nail olmuşken, Rabbimize ve rızasına ulaşma çalışması. neden Rabbimiz bizi merhametle herbir yanımıza gark ettiği sevgi deryasını neden bir kulunu aç bırakma gibi bir tezat denilebilecek bir zulm ile cezalandırsın?
Evet, sabah günün ilk ışıklarından güneş yeryuzunden tamaman görülmeyecek kadar batmasını bekleyen, hiçbirsey yemeden içmeden sadece Allah öyle emrettiği için sorgulamadan tutanlar.
İşte böyle tam teslimiyet ile Allah’a boyun eyenler, hiçbir geçici dünya veya dünyada var olan şeylere boyun bükmezler. Çünkü; “Bir’e kul olmayan Bine kul olur” kıssasını bilerek yaşarlar. Allah kendisine duyulan bu aşkları kalplerinden çıkartmasına sebep olabilecek bütün olumsuzlukları kullarının haberi bile olmadan yok eder, kendisine sevgi duyulmasının onunu açar. hani “bana bir adım yaklaş sana koşayım”ın nacizane ifade etmeye vazifeliyken, Oruç tutmanın burada Yüce Rabbimizden nasıl bir yardımla bize merhametinin tesir ettiğini kendiniz müşahede edin.
Evet, dayanamam diye endişelenmeyin. Siz bir adım atınki nasıl Koşuluyor bizzat tespit edin. iyi seyirler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>