Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

Okullarda cips ve kola satışı yasaklandı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips satılmasının yasaklanacağını söyledi.

28 Eylül 2015 Pazartesi, 15:27
müezzinoğlu

Çeşitli ziyaretler için Orhangazi’ye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni eğitim ve öğretim yılı münasebetiyle Alitekin İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Burada öğrencilerin yeni eğitim yılını kutlayan ve Orhangazi Belediyesi tarafından hazırlanan eğitim setlerini minik öğrencilere dağıtan Müezzinoğlu, yeni eğitim yılında Sağlık Bakanlığı, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “sağlıklı kantin” uygulaması başlatacaklarını belirterek, “Artık okul kantinlerimizde gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışı yasaklanacak” dedi.
Müezzinoğlu, “Sağlık Bakanlığı olarak sağlıklı fert, sağlıklı aile, sağlıklı toplum diyoruz. Sağlıklı ferdi merkeze aldığımızda iki kelime önemli. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenme, ikincisi de hareketli yaşamak. Evvela sağlıklı kantinleri hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimiz sağlıklı beslenmenin ilk ayağını buralarda, okullarda öğrenecekler. Anne ve babalardan da sağlıklı beslenmeye uygun mutfaklar hazırlamalarını istiyoruz. Annelerden çocuklarını okula gönderirken mutlaka kahvaltı ettirmelerini istiyoruz. Olmazsa olmaz öğünümüz kahvaltılardır. Zeytini, peyniri, yumurtası domatesi biberi, sütü olan bir ülkeyiz. Bunların kahvaltıya dönüştürülmesi gerekiyor. 3 bakanlığımız ortak çalışmalar yapıyor. Bir defa gazlı içecekler, cips türü içecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Meyve, ayran, süt peynir ve bu anlamda yine destek olsun diye sandiviçler, ama peynirli, domatesli, biberli sandiviçler olacak. Gazlı içecekler ve cipslerin yasaklanmasının sağlıklı hayat kültürüne katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
Bakan Müezzinoğlu, gazlı içeceklerin ve cipsin bütün ortaöğretim ve ilköğretim okullarında yasaklanacağını da sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>