Okul öncesi çocukların göz kontrolünü unutmayın

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul başarısını olumsuz etkilediğini söyledi.

SAĞLIK, 27 Ağustos 2021 Cuma, 14:23
Okul öncesi çocukların göz kontrolünü unutmayın

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul başarısını olumsuz etkilediğini söyledi.

Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların öğrenme kabiliyeti, okula uyum süreci ve kişiliklerinin olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Özel Medicana Bursa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, "Ailelerin çocuklarının eğitim hayatındaki başarısı için bu konuda gerekli tetkikleri yaptırması lazım. Görme problemleri, okul öncesi çocukların yüzde 5 ile 10'unu, okul çağındaki çocukların ise yüzde 20 ile 30'unu etkiliyor. Çocukların derslerdeki düşük başarıları, öğrenme kabiliyetlerinden değil, görme bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir" dedi.

Okula başlamadan önce ve okul hayatı boyunca düzenli göz muayenesi yapılması gerektiğini vurgulayan Adnan İpçioğlu, "Çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında göz kayması, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, miyop, hipermetropi, şaşılık, astigmatizma ve konjonktivit yer alıyor. Erken tanı yapılmaz ise çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve ödevlerini yaparken zorlanması gibi durumlar okul başarısını olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan ailelerin, çocuklarının derslerdeki düşük başarılarını öğrenme düşüklüğüne bağladığının altını çizen İpçioğlu, "Öğrenme kabiliyetinde eksiklik olmayan çocuklar, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda tedbir alınmadığında gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha ciddi oranda etkiliyor. Çocuk göz sağlığı için, 6 ayda bir düzenli kontrol önemli. Erken konulan teşhis ile tedavi süreci de kolayca atlatılabiliyor" şeklinde konuştu.

BURSA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'dan Türk dünyasına önemli mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İznik'te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış töreninde konuştu.
BURSA
Bursa'da belediye çalışanlarına 25 bin liralık banka promosyonu teklifi! Yeterli buunmadı
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışan 13 bin çalışanın banka maaş promosyonu...
BURSA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'ya geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İznik'te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları açılış töreni için alana geldi.
GÜNDEM
Ters yöne girip otobüsle çarpıştı... O anlar kamerada
Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde kavşaktan ters yöne girmeye çalışan otomobil ile yolcu otobüsü...
EĞİTİM
KPSS ön lisans sınav giriş yerleri açıklandı! (Giriş belgesi sorgulama ekranı)
KPSS ön lisans sınavı giriş yerleri ÖSYM tarafından erişime açıldı. 2 Ekim tarihinde yapılması pl...
BURSA
Türk Yıldızları, 4. Dünya Göçebe Oyunları'nda nefesleri kesti
Dördüncüsü Bursa'da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları başladı. Birçok ilden de vatandaşların geldi...