Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Okul bahçesinde ağaç katliamı…

Bursa’nın İnegöl ilçesinde okul bahçesindeki ağaçların kesilmesi tepkiye sebep oldu.

30 Ekim 2015 Cuma, 11:57
125

Alibeyköy Mahallesi Ortaokulu bahçesindeki ağaçların duvar örüleceği gerekçesiyle kesilmesine mahalle sakinleri tepki gösterdi. Mahalle sakinlerinden Bülent Solmaz, “Okulumuzun etrafında bulunan ağaçların kesilmesine karşıyız. Bu ağaçlar 90-100 yıllık ağaçlar. Bunlar kolay yetişmiyor. Bu ağaçlarımızı dedelerimiz dikmiş. Şimdiki nesil ise kesmeye uğraşıyor. Ağaçların satıldığını duyduk. Dün vinçlerle, traktörlerle kesmeye geldiler. Bugün de kepçeler geldi, diplerini açtı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden ağaçları devirmek için yazı aldıklarını söylediler. Okula duvar örüleceği için ağaçların kesildiğini söylediler. Yol müsait, 10 metre yol var. Ağaçları kesmeden duvar örülebilir. Ağaçları kesmeden isteseler duvarı rahatlıkla yapabilirler” dedi.
İddialara cevap veren Alibeyköy Muhtarı Nurettin Çakır ise, “Şikayetler tamamen yersizdir. Buraya yapılan bir hizmet var. Okul duvarı buradaki ağaçların köklerinden dolayı yıkıldı. Geçen kış bir ağacın devrilmesinden dolayı duvar zarar gördü. Duvarla ilgili Bursa Büyükşehir Belediyesi ihale yaptı. Bu istinat duvarı komple yeniliyor. İnşaat mühendislerinden oluşan komisyon ağaçların kesilmesine karar verdi. Bu ağaçlar buradayken duvarın yapılamayacağına söylediler. Ağaçların kesilmesi belediyenin sorumluluğunda. Ben de ağaçların kesilmesini istemem, ama duvarın yapılması için kesilecekse kesilsin. Köyün her yerinde çok ağaç var. Duvar yapıldıktan sonra buraya tekrar ağaç dikilecek. Bu çalışmanın da belediyeye 80-90 bin liralık bir maliyeti var. Bu 80-90 bin lirayı mahalle sakinleri bir araya bulamaz. Kışın bu duvarı yaptım, 8 bin lira harcadım. Köylüden topladığım para 2 bin 500 lira. Gerisini kooperatifin kasasından hallettim. Bu ağaçlar yaşlı, ama ne meyvesi var, ne çam, ne de çınar. Ağaçların ne olduğu belirsiz. Bu çalışmaya da engel olmak isteyenlerin başka maksadı var” dedi.
Çakır, “Bizim ağaç satma yetkimiz yok. Ağaçları ne kesebilir, ne de satabiliriz. Belediye, ormanla yapacağı yazışmalar göre ağaçların ya okulun kalorifer kazanında yakılmasına karar verecek ya da kendi şantiyesine götürecek. Ağaçlarla bizim bir alakamız yok” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>