Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Öğretmenler kılık-kıyafet serbestliği istiyor

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan anket, öğretmenlerin kılık kıyafet konusunda serbestlik istediğini ortaya koydu.

03 Mart 2016 Perşembe, 17:21
egitim bir sen

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi tarafından 31 ilde öğretmen, veli ve öğrenciler arasında toplam 6 bin 55 kişiyle yüz yüze yaptırılan “kılık kıyafet” araştırmasının sonuçlarını Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker açıkladı. Serbest kıyafet uygulamasının genç ve eğitimli velilerle genç öğretmenler tarafından daha fazla kabul gördüğünü belirten Şeker, “25 yaşın altındaki öğretmenlerin yüzde 66,3’ü, 26-44 yaş arası öğretmenlerin ise yüzde 64,6’sı serbest kıyafet istiyor” dedi.

ÖĞRETMENLER KILIK-KIYAFET SERBETLİĞİ İSTİYOR
Şeker, “Türkiye’nin yaklaşık 200 yıllık çağdaşlaşma tarihine bakıldığında, mazruftan çok zarfa, içerik yerine şekle önem verildiğini görüyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak A&G’ye yaptırdığımız anket Bursa dahil olmak üzere, 31 ilde öğretmen, veli ve öğrenciler ile yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Kılık-kıyafeti, tutum ve davranışları sınırlanmış, nasıl giyineceğine bile başkalarının karar verdiği bir meslek mensubu, bu sistem içerisinde öğrencisine nasıl örnek olacaktır. Öğrenme bir etkileşim ise, etkileşim de daha çok rol model olan öğretmenlerin tutum ve davranışları ile şekilleniyorsa, kendisinin giyim kuşamına bile karar verme noktasında serbest bırakılmayan çalışanlarımız öğrencilerine nasıl model olacaklar. Eğitim-Bir-Sen olarak, gerek misyonumuzun, gerekse mensuplarımızın toplumun en eğitimli kesimi olmaları dolayısıyla topluma önderlik rollerinin de gereği olarak, ense tıraşı, saç, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu, ayakkabının topuk yüksekliği, kot pantolon vb. antidemokratik dayatmalar içeren 1982 model darbe ürünü köhne kılık-kıyafet yönetmeliği değiştirilinceye kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu noktada mülki amirlere ve valilere de yasak konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Bazı illerde arkadaşlarımızın sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Öğretmenlerimiz kılık kıyafet konusunda serbestlik istiyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>