Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Öğretim üyesinin ilginç koleksiyonu

Bursa’da eski veya yeni 1. sayı olması yeterlidir. Bütün dergilerin ilk sayılarını topluyorum.

19 Haziran 2016 Pazar, 11:35
20160619AW780578_03

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara, 40 yıldır bir çok değişik kanaldan ulaştığı dergilerin ilk sayılarını koleksiyon haline getirdi.
İlahiyat Fakültesi’ndeki odasında büyük kısmı Osmanlıca eski dergileri gelen meraklı ziyaretçilerin istifadesine de sunan Prof. Dr. Mustafa Kara, ‘Koleksiyonumda çok özel dergilerin ilk sayıları da yer alıyor. Mesela 1933 da çıkmaya başlayıp her ay aralıksız yayınlanan Varlık dergisinin ilk sayısı da bende bulunuyor. 2015 yılında dergi sergisi açtım. Orada 300’den fazla derginin ilk sayısını sergileme fırsatım oldu. Osmanlıca-Türkçe fark etmiyor. Eski veya yeni 1. sayı olması yeterlidir. Bütün dergilerin ilk sayılarını topluyorum. Her gördüğüm ilk sayıyı istiyorum. Ayrıca talebelerimden ve arkadaşlarımdan ilk sayı biriktirdiğimi bilenler de, yayın hayatına başlayan dergileri benim için muhafaza edip getiriyorlar. Şu anda 450 civarında dergim oldu. Dergilerden eski tarihli olanlar o dönemin içtimai yapısı hakkında da fikirler veriyor. 1.5 yıl sonra fakülteden emekli olunca bu dergileri kütüphanemle birlikte taşıyacağım. Koleksiyonumun gelişmesine katkıda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>