Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Öğrenciler yola çıkıp pankart açtılar…

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılan ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’na destek veren Osmangazi Belediyesi, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte kadına şiddete ‘Dur’ dedi.

09 Aralık 2015 Çarşamba, 12:02
eylem

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da katıldığı etkinlikte, belediye yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler kampanyanın rengi olan turuncu renkteki obje ve nesneleri kullanarak, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için çağrıda bulundu. Kadına şiddetin son bulması için ellerindeki ‘Kadına Şiddet Son Bulsun’ yazan pankartlar ile cadde kenarında duran öğrenciler, sloganlar atarak yoldan geçen otomobil ve yaya vatandaşlara şiddetsiz bir yaşam için mesajlar verdi. Öğrenciler, daha sonra kadına yönelik şiddet haberlerinin yer aldığı pano ile, kadına yönelik şiddetin durması çağrısında bulundular.

Öğrencileri, kadına yönelik şiddetle mücadelelerinden dolayı tebrik eden Başkan Mustafa Dündar, “Bizim dinimizde ve kültürümüzde kadına şiddete yer yok. Bir Hadis-i Şerif’te, ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyor. Maalesef ki bazı kendini bilmez insanlar bu şiddeti uyguluyor. Biz kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü fiziksel ve psikolojik şiddetin karşısında duruyoruz ve lanetliyoruz. Bugün, Orta Doğu’daki ülkelerde savaşlar yaşanıyor. İnsanlar şiddete maruz kalıyor. Ancak ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’nı başlatan Birleşmiş Milletler, bu ülkelerdeki şiddete ses çıkarmıyor. İnsanlar evlerini terk edip başka ülkelere göç etmek zorunda kalıyorlar. Bizler şiddete her zaman dur diyeceğiz ve insan haklarına yapılan ihlallere müsaade etmeyeceğiz. Özellikle de kadınlara yönelik şiddete son vereceğiz. Bursa’mız da bu işin öncüsü oluyor” dedi.

Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Ay ve öğretmenler de yaptıkları konuşmalarda şu ifadeleri kullandı: “Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadelelerinden dolayı Osmangazi Belediyesi’ne ve Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyoruz. Şiddetin son bulması için bizlerde okul olarak duyarlılığımızı gösterdik ve kampanyaya destek verdik. Okul olarak sadece kadına yönelik değil, her türlü şiddete hayır diyoruz. Dünyada şiddetin son bulmasını istiyoruz. Şiddetin son bulması için hem ailedeki, hem de okullardaki eğitime önem vermemiz gerekiyor. Kadınlar toplumdaki en değerli varlıklar. Kadınlara kalkan ele ve uygulanan şiddete karşıyız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>