Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Öcalan’ın avukatları eylem hazırlığında

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 12:44
ÖCALAN’IN AVUKATLARI VE YAKINLARI ÝÇÝN YENÝ RÖMORKÖR TAHSÝS EDÝLDÝ

İmralı adasında yatmakta olan terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatları, 27 Temmuz Pazartesi günü Gemlik’te eylem yapmaya hazırlanıyor. Eyleme 120’nin üzerinde eylemci avukatın katılması bekleniyor.

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatları, dört yıldır “gemi bozuk” ve “hava muhalefeti var” gerekçeleriyle görüştürülmediklerini iddia ederek, 27 Temmuz’da topluca Gemlik’e gelecek. Öcalan’ın davasına bakan Asrın Hukuk Bürosu ile İstanbul’daki Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve Diyarbakır’daki Mezopotamya Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, Öcalan’la görüşmek amacıyla savcılığa dilekçe verecek. Dilekçe kabul edilmediği takdirde Gemlik’te basın açıklaması yapacaklar.

Asrın Hukuk Bürosu’nun iddiasına göre 27 Temmuz 2011’den bugüne kadar Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülmedi. Aynı yıl 22 Kasım’da Öcalan’la görüşmeye giden tüm avukatlar KCK davası kapsamında tutuklandı. Bu tarihten 31 Aralık 2011’e kadar yapılan 43 görüşme başvurusu reddedildi. Buna 19 kez hava muhalefeti, 22 kez geminin bozuk olması, bir kez de bayram tatili gerekçe gösterildi. Bu süreçte Öcalan ailesiyle sadece bir kez görüşme yapabildi.

Öte yandan avukatların özellikle Suruç’ta meydana gelen olayların ardından Gemlik’e gelerek provakatif eylem yapacakları iddiasında bulunan bazı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, “devlet burada varlığını göstermeli ve daha öncede Gemlik’e gelerek basın açıklaması yapacak olanların engellendiği gibi, bu girişimi de engellemelidir. Gemlik terör örgütünün bir İmralı için bir aracı olmaktan çıkartılmalıdır” dediler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>