Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

O yollar kapatıldı…Genelkurmay bir günlük bilançoyu açıkladı

16 Ağustos 2015 Pazar, 15:07
asker

Kars’ta özel harekat timleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada 1 astsubay şehit olması üzerine Kars-Digor ve Digor-Iğdır karayolları güvenlik gerekçesiyle ulaşıma kapatıldı.

Kars’ın Kağızman ile Digor ilçeleri arasındaki Karakale mevkiinde PKK’lı teröristlerce, güvenlik güçleri arasında sabah saatlerinde sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada jandarma özel harekat timinden Kırıkkale nüfusuna kayıtlı 35 yaşındaki Astsubay Başçavuş Nurettin Öztürk şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Terör saldırısı sonrasında bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Kars-Digor, Digor-Iğdır Karayolları güvenlik gerekçesiyle ulaşıma kapatıldı. Bu güzergahta seyreden araçlar güvenlik güçleri tarafından alternatif yollara yönlendirildi. Bölgede güvenlik güçleri ile kaçan teröristler arasında zaman zaman sıcak temas sağlandığı ve 3 teröristin silahlarıyla birlikte ölü olarak geçirildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Muş’un Varto ilçesinde Varto çıkışı TOKİ bölgesinde yol kesilmiş olup olaya müdahale eden Emniyet Müdürlüğü ekiplerine uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulduğu kaydedilerek yapılan silahlı saldırıya güvenlik güçleri tarafından anında karşılık verildiği ifade edildi. Söz konusu saldırıda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmediği bildirildi.
BOSTANLI JANDARMA KARAKOLU’NA SALDIRI
Bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Mardin Dargeçit Bostanlı Jandarma Karakol Komutanlığına, uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulduğu vurgulanarak, “Yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiş olup, söz konusu saldırıda herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmemiştir” denildi.
BELEN İLÇE JANDARMA KARAKOLU’NA TACİZ ATEŞİ
Bölücü terör örgütü mensubu dört-beş terörist tarafından, Hatay Belen İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet binasına uzun namlulu silahlar ile taciz ateşinde bulunulduğu belirtilerek, “Yapılan taciz ateşine unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiş olup, söz konusu taciz ateşinde herhangi bir zayiat veya hasar meydana gelmemiştir” ifadesi kullanıldı.
KORHAN KARAKOLU’NA DÜZENLENEN SALDIRIDA 1 ASKER YARALANDI
Bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Iğdır Merkez Korhan Jandarma Karakol Komutanlığına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunulduğu kaydedilerek şöyle denildi:
“Saat 16.25’te 3-4 ayrı noktadan uzun namlulu silahlarla ikinci bir saldırı daha düzenlenmiştir. Yapılan her iki silahlı saldırıya da unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiş olup, bir personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralı personel helikopter ile Iğdır Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Olay üzerine Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından, teröristlerin bulunduğu bölge ateş altına alınmıştır. Bölgeye bir adet taarruz helikopter kolu ile bir adet Jandarma Özel Harekât Timi de sevk edilmiştir.”
1 TERÖRİST TESLİM OLDU
Irak Kuzeyinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensubu bir terörist Şırnak Silopi Habur Sınır Kapısı Emniyet Amirliğine, silahsız ve teçhizatsız olarak teslim olduğu vurgulandı. Teslim olan teröristin adli işlemlerine, Habur Emniyet Amirliğinde devam edildiği bildirildi.
PATLAYICI MADDE YÜKLÜ ARAÇ İMHA EDİLDİ
Bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Şırnak’ın Silopi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Kizir mevkiinde patlayıcı madde yüklü sivil bir araç yol kenarına park edildiği ifade edilerek, “Karayolu, emniyet kapsamında trafiğe kapatılmış; müteakiben patlayıcı madde yüklü araç Şırnak İl Jandarma Komutanlığı Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından yerinde imha edilmiştir. Yapılan incelemede araç içerisinde bir antitank mayını, dolu tüp düzeneği ve muhtelif patlayıcı madde olduğu tespit edilmiştir” denildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>