Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

O lahit açıldı. Bakın ne çıktı..?

05 Ekim 2016 Çarşamba, 14:37
5-İZN-2-2

İznik’te 10 Eylül de Hisardere köyü yolu üzerinde ki bir zeytin tarlasında ortaya çıkan lahit incelenmek üzere müzeye götürülmüştü. O lahit bugün açıldı. İznik Müze müdürlüğü bahçesinde koruma altına alınan İ.S. II. yüzyıl Roma dönemine ait lahitin 1 ton ağırlığında ki üst kapağı, Müze müdürlüğü görevlilerinin nezaretinde vinç yardımı ile kaldırılarak açıldı. Müze bahçesine alınmayan gazeteciler ise lahiti görüntüleyebilmek için uzaktan uğraş verdi.

Beklenen olmadı

Yüzlerce yıl toprak altında kalan lahitin içinden çamur ve su çıktı. Mezar hırsızlarının yağmasına uğramadığı anlaşılan Lahitin içerisinde ki çamur ve suyun kurutulması işleminin yapılacağı, ardından ise detaylı bir şekilde inceleneceği öğrenildi. Çamur ile kaplı lahtin içerisinde ne olduğu ise şimdilik muamma.

İ.S. 2. yüzyıl Roma dönemine ait olan lahitin etrafında 6 adet işlenmiş eros kabartması bulunuyor. 5 ton ağırlığında ki mermer mezarın yan gövdesinde yazıt mevcut.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>