Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Nilüfer afete hazır

Nilüfer Belediyesi, deprem tahmin istasyonları, mahallelere yerleştirdiği afet konteynırları ve afet bilgi sistemi gibi çalışmalarla ilçeyi afetlere hazırlıyor.

18 Ağustos 2016 Perşembe, 10:05
NİLÜFER AFETE HAZIR

Nilüfer Belediyesi, deprem tahmin istasyonları, mahallelere yerleştirdiği afet konteynırları ve afet bilgi sistemi gibi çalışmalarla ilçeyi afetlere hazırlıyor.

NİLÜFER AFETE HAZIR
Afet anında vatandaşlara doğru ve hızlı hizmet sunmak için projeler üreten Nilüfer Belediyesi, 2007 yılında hayata geçirilen ve sayısı 22’yi bulan “deprem öncü işaretleri izleme ve tahmin istasyonları” ile depremi önceden tahmin edebilmeyi hedefliyor. Sivil Savunma Uzmanlığı birimi koordinasyonunda ABİS, ENABİS, her mahalleye bir afet konteyneri projesi, deprem risk envanteri çalışmaları ve kaçak yapılarla mücadele çalışmaları ile Nilüfer Belediyesi afet hazırlıklarını sürdürüyor. Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi de yakın zamanda hizmete girmeye hazırlanıyor.
Bursa’daki ana fay hattının Nilüfer ayağını 22 istasyonla izlenebilir hale getiren Nilüfer Belediyesi, artık teknik donanımı daha da güçlendirerek büyüklüğü 6’nın üzerindeki yıkıcı depremleri de haftalar öncesinden tahmin etmeyi hedefliyor. Yıllardır Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile iş birliği yapan Nilüfer Belediyesi, teknik destek alıyor. Son dönemde bu isimlere Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Gülal ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Uzel de katıldı.
Nilüfer Belediyesi olarak deprem gerçeğini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini ifade Başkan Mustafa Bozbey, “Bursa önemli bir fay hattının üzerinde yer alıyor. Depreme karşı hassas olmalıyız. Ancak kent yöneticileri ve kurumlar olarak deprem gerçeğini unutmadan gereken tedbirleri geç olmadan almalıyız. Devletin ilgili birimlerinin, bakanlıkların, müdürlüklerin yapması gereken işi, Nilüfer Belediyesi 2007 yılından itibaren yapmaya başladı. Şu an 22 noktada istasyonumuz var. Bunların 12 tanesinde ‘derin kuyu’ dediğimiz sistemle çalışmaya başladık. Bu sistemi tüm istasyonlarımızda uygulamayı istiyoruz” dedi.
2012 yılında Nilüfer İlçesi Afet Bilgi Sistemi (ABİS) projesini hayata geçiren Nilüfer Belediyesi, afet öncesi ve afet sonrasında can ve mal kaybını azaltmak için çalışmalar sürdürüyor.
Nilüfer Belediyesi, ABİS projesinin yanı sıra engellilere yönelik ENABİS projesi çalışmalarını da sürdürüyor. Bir afet anında gerekli bütün merkezlere Nilüfer Belediyesi’nin www.nilufer.bel.tr internet sitesinde yer alan akıllı harita üzerinden ulaşılabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>