Müthiş icat: Kebapmatik!

Polonya'da 6 mühendisin öğrenci iken okulun yemekhanesinin kapanmasının ardından ürettikleri Kebapmatik adlı buluş, büyük ilgi görüyor.

DÜNYA, 17 Aralık 2017 Pazar, 13:17
Müthiş icat: Kebapmatik!

Polonyalıların döner kebaba olan düşkünlüğünün her geçen gün artması yeni bir buluşu da beraberinde getirdi. Varşova Teknik Üniversitesinden mezun bir grup genç mühendis "Kebapmatik" yaptı. "Kebapmatik" tüketicilere et döner ve tavuk döner seçeneklerinin yanı sıra acı ve karışık sos imkanı da sunuyor.

2 sene önce Varşova Teknik Üniversitesi Otomobil ve İş Makinaları Fakültesindeki tek yemekhanenin kapanması "Kebapmatik" fikrinin ortaya çıkmasını sağladı. Ders aralarının 20 dakika olması nedeniyle dışarıya yemeğe gidemeyen öğrenciler, bir süre yanlarında getirdikleri sandviçlerle ya da otomattan aldıkları çikolata, bisküvilerle idare etmeye çalıştı. Ancak bu yöntemin doyurmaması, dahası pek de lezzetli olmaması üzerine fakültenin 6 öğrencisi, son yıllarda Polonyalılar arasında giderek artan döner kebap aşkını da dikkate alarak "Kebapmatik" makinası yapmaya karar verdi. Çiçeği burnunda 6 mühendis, henüz öğrenciyken başladıkları projeyi bugün tamamlayarak "Kebapmatik"i fakülte bünyesinde hizmete sundu.

Kullanımı son derece basit olan Kebapmatik'te önce menüden et döner ya da tavuk döner seçeneği seçiliyor, sonrasında acı ya da karışık sosa karar veriliyor. Yemek seçiminden sonra ödeme kartla yapılıyor ve 4 dakikalık bekleme süresi başlıyor. Bu süreçte daha önce bir restoranda özel olarak hazırlanmış döner sandviçler makine içindeki buzdolabı kısmından alınarak fırın kısmına taşınıyor. Ancak bu sandviçler bilinen döner sandviçten biraz farklı hazırlanıyor, çünkü buzdolabında bekleme süresi içerisinde döner sandviçin içindeki salatanın suyunun döner ekmeğini yumuşatmaması gerekiyor. Sandviçi buzdolabından fırın kısmına, oradan da servis kısmına taşıyan robotların sandviçi her seferinde aynı basınçla kavraması gerekiyor. Kebapmatik'te bulunan bir diğer önemli husus ise fırın kısmının mikrodalga fırından farklı çalışması. 

Kebapmatik'i tasarlayanlardan Przemek Szczepaniak, "Bu henüz çok yeni bir proje, patent alma çalışmalarımız halen devam ediyor. Dolayısıyla çok detay vermem mümkün değil" dedi. Szczepaniak, Kebapmatik'in öğrenciler arasında memnuniyetle karşılandığını da söyledi.

Öğle yemeği tercihini Kebapmatik'ten yana kullanan öğrencilerden Agnieszka Kostrzewa, İHA'ya yaptığı açıklamada döner sandviçin tadının gayet güzel olduğunu, bugüne kadar restoranlarda yediklerinden hiçbir farkı olmadığını belirtirken, bir başka öğrenci Stanislaw Janiszewski de okulda bir Kebapmatik'in bulunmasının kendileri için çok büyük bir rahatlık olduğunu ifade etti. Janiszewski, 10 zlotye (yaklaşık 10 Türk lirası) ile çalışan Kebapmatik'in öğrencinin cüzdanına dost olduğunu da söyledi. 

BURSA
Bursalılar dikkat! Bu sefer kar geliyor...
Meteoroloji Bursa'da perşembe günü kar yağacağını bildirdi.
BURSA
Bursa'da sular kesilecek!
Bursa'nın Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde su kesintisi yapılacağı bildirildi.
BURSASPOR
İyi Noeller(!) 2-1
Ankara'daki maçta Batalla başta olmak üzere önemli oyuncularına Noel izni veren Bursaspor, 1-0'lı...
BURSA
Bursa AFAD'a Uluslararası sertifika
Bursa Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü Ulusal INSARAG Sertifikası almaya hak...
GÜNDEM
Askerlik şubesine akın ettiler! Yüzlerce kişi başvurdu...
Gönüllü olarak orduya katılmak isteyen yaklaşık 500 vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Üsküda...
BURSA
4 yaşındaki İrem Su 3 yıldır kalp nakli bekliyor
Diyarbakır'da 8 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi konulan 4 yaşındaki İrem Su Ekti, 3 yıldır kalp ...
Çocuk oyuncuların şimdiki hallerini görünce çok şaşıracaksınız
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular

En Çok Okunan Haberler