Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Mudanya Belediye Başkanı’na büyük şok…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın göreve geldikten kısa bir süre sonra iş akitlerine son verdiği belediye işçileri hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay 7. Dairesi, Mudanya Belediyesi’nin itirazını reddederek, Bursa 10. İş Mahkemesi’nin kararını onayladı. Başkan Türkyılmaz’ı işçi düşmanı diye suçlayan ve eylem yapan işçiler göreve geri dönecek.

30 Ekim 2015 Cuma, 17:53
hayri türkyilmaz

CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın işten çıkardığı işçileri mahkeme haklı bularak işe iade kararı verdi. 2014 yılının Mayıs ayında işten atılan işçilerin verdiği hukuk mücadelesi Yargıtay 7. Dairesi’nin onadığı karar doğrultusunda zaferle sonuçlandı. Çıkardığı işçilerin yerine yüzlerce yandaşını aldığı iddia edilen Türkyılmaz’a hukuk ‘dur’ dedi. İşten atıldıktan sonra yargı yoluna başvuran belediye taşeron işçileri için Bursa 10. İş Mahkemesi’nden göreve iade ve kadroya alınma kararı verdi. Mahkemenin kararı üzerine Türkyılmaz’ın başında olduğu Mudanya Belediyesi o dönem avukatı olan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu aracılığıyla kararı itiraz ederek Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 7. Dairesi tarafından görülen dava sona erdi. Yargıtay, Mudanya Belediyesi’nin itirazlarını reddederek Bursa 10. İş Mahkemesi’nin kararını onayladı.
Mudanya Belediyesi, ya işçileri kadroya alarak işe başlatacak, ya da tazminatlarını ödeyerek kesin olarak ilişkisini kesecek. Ancak işçilerin alacağı tazminatın yüksek olduğu ve bunun belediyeyi zorlayacağı ifade ediliyor.

222

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>