Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi
17 Nisan 2015 Cuma, 17:43
Mücahit Yıldız
Mücahit Yıldız mucahityildiz@ozelhayathastanesi.com.tr Tüm Yazılar

Milli ruhla gelen Çanakkale, şimdiki yeni Türkiye

Muhteşem Çanakkale Zaferi tarihimiz açısından önemli bir yeri vardır.

Milletimizin tarihi boyunca karşılaştığı en zorlu sınavlardan biridir. Türk milletinin varlığını yeryüzünden silmeyi amaç edinen yabancı ülkeler, ülkemizi dağıtmak, milletimizi zor duruma sokarak esir etmek, Çanakkale’den geçerek İstanbul’u ele geçirmek hayali ile 1914 yılı kasım ayında devletimize savaş ilan etti.

Bir yılı aşkın süre devam eden Çanakkale Savaşı sonunda milletimiz düşmana karşı tarihte emsaline bile rastlanmayan büyük bir zafer kazanmıştır. Vatan sevgisi ve iman gücünün maddi üstünlükten daha önemli olduğunu dünyaya bu savaşla ispat etmiştir.

İngiliz Ordu Komutanı General Hamilton: “Bizi, Türklerin maddi gücü değil, manevi gücü mağlup etmiştir. Çünkü onların atacak barutu bile kalmamıştı” şeklindeki itirafı bu gerçeği anlatmaktadır.

Tarih; fedakarlığı, vatan sevgisini Çanakkale’deki aziz şehit ve gazilerimizden öğrenmiştir.

Milletimiz Çanakkale’yi sıkça ziyaret etmeye başladı. Ziyaret amacımız sadece gezmek görmek amaçlı mı? Yoksa General Hamilton’un söylediği gibi Yeni Türkiyemizde manevi ruhu şimdiki gençliğe aşılamak mı? Yeni Türkiye’nin hem manevi ruhu var hem atacak barutu var.

Şu unutulmamalıdır ki;

Milletimizin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için bizler Çanakkale Destanı ve ardındaki ruhu yeni neslimize anlatmalı, vatan sevgisini unutmamalıyız.

18 Mart 1915, Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin seyrini değiştiren kahramanlık destanının yazıldığı tarihtir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>