Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Mevlana, Yıldırım’da aşk ve muhabbet ile yad edildi

20 Aralık 2015 Pazar, 22:54
MEVLANA,YILDIRIM'DA AŞK VE MUHABBETLE YAD EDİLDİ

Bursa’ya bağlı Yıldırım Belediyesi tarafından Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 742. vuslat yıldönümü nedeniyle düzenlenen “4 Mevsim Sema Şeb-i Arus” programı yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Bennur Karaburun, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı ile çok sayıda Yıldırımlı katıldı.
Program öncesi konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vuslatının 742. sene-i devriyesinde Mevlana’yı rahmetle yad ettiğini söyleyerek, “Tarihin ve medeniyetin timsali Mevlana, bütün aleme örnek olmuş evrensel bir isimdir” dedi.
Günümüz dünyasında insanlığın Mevlana’ya ve fikirlerine daha çok ihtiyacının olduğunun altını çizen Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’ye duyulan ilgi ve sevgi geçen yüzyıllar içerisinde artarak devam etmektedir. Yeryüzünde yaşayan farklı kültür ve inançlara sahip insanlar, O’nu tanıdıkça insan olmanın anlam ve değerinin daha iyi kavramaktadır. Manevi şahsiyetlerin tüm insanlığa bıraktığı miraslara sahip çıkılması gerekiyor. Bu düşünce içerisinde bir arada olarak Mevlana’yı anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz. Programda emeği geçen ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İNSANLIĞIN UMUT IŞIĞI
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise Mevlana’yı yakından tanımaya ve hissetmeye son dönemlerde her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Mevlana’yı anlamak için onun gibi olmaya çalışmak, onu sevmek gerekir” dedi.
AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun da Yıldırımlılarla birlikte böylesine güzel ve anlamlı bir programda bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, programın hazırlanmasında emeği geçen başta Başkan Edebali olmak üzere herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan “4 Mevsim Sema Şeb-i Arus” programı Mevlana’nın hayatı ve şiirlerinin okunması ile devam etti. İzleyenlerin duygu dolu anlar yaşadığı etkinlik, sema gösterisi ile tamamlandı.
MEVLANA,YILDIRIM'DA AŞK VE MUHABBETLE YAD EDİLDİ

MEVLANA,YILDIRIM'DA AŞK VE MUHABBETLE YAD EDİLDİ

MEVLANA,YILDIRIM'DA AŞK VE MUHABBETLE YAD EDİLDİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>