Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Meclis’te Burbak otopark tartışması…

- Bursa’da ana arterlere yapılan parklanmayla ilgili açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sokaklara koyulan her görevli ile açılan her sosyal tesisin sokak ve caddelerin güvenliğine katkı sağladığını söyledi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Danıştay’ın bu konuda kararı olduğunu ifade ederken, ücret alınmaması gerektiğini dile getirdi.

22 Ocak 2016 Cuma, 08:55
burbak otopark

Bursa’da ana arterlere yapılan parklanmayla ilgili açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sokaklara koyulan her görevli ile açılan her sosyal tesisin sokak ve caddelerin güvenliğine katkı sağladığını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı olağan meclis toplantısı yeni binada yapıldı. Bursa’da son bir ayda hayata geçirilen faaliyetler, önümüzdeki günlerde startı verilecek hizmetler ve kamuoyu gündemini meşgul eden konular ele alındı. Nilüfer Belediyesi’nin Bursa’da cadde boylarına yapılan parklanmanın kaldırılmasına dair Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediyenin otopark şirketi BURBAK’ın para kazanma amacıyla kurulmadığını, sağladığı hizmetlerle kargaşa ve huzursuzluğun önüne geçtiğini ifade etti. BURBAK’ın kuruluşuna ilişkin kararın Emniyet Müdürlüğü ile Gazcılar esnafının başvurusuyla alındığını belirten Başkan Altepe, “Biz sokaklara otopark yapalım demedik. Başta Gazcılar esnafı geldi. ‘Dükkanın önüne araç geliyor ve akşama kadar gitmiyor. Bu nedenle, birbirimizle kavga ediyoruz ve komşuluk ilişkilerimiz bozuluyor. En iyisi burası ücretli olsun. 15-30 dakika 1 saat kim ne kadar kaldıysa bedelini ödesin’ dediler. Ardından İl Emniyet Müdürlüğümüz buranın ücretli yapılmasını ve belli bir düzen getirilmesini talep etti. Bunun sonucunda BURBAK’ın faaliyetini başlattık” dedi.
Başkan Altepe, BURBAK’ın kazandığı paranın ancak personel maaşlarına yettiğini, kurum adına yapılan yatırımların Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. Hedeflerinin şehirde huzur ve güvenliğe katkı sağlamak olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bursa bir kalite şehridir. Kalite şehri kimliğini kazanmak sadece yatırımlarla olmuyor. En başta huzur kenti olması gerekiyor. Sokaklara koyduğumuz her görevli, açılan her sosyal tesis Bursa’nın huzur ve güvenliğine katkı sağlıyor. Amaç boşluk bırakmamaktır. Boşluk bıraktığınızda, orayı birileri dolduruyor. Belediye çekilirse başkaları girer. Değnekçi girer” diye konuştu.
Meclis toplantısında söz alan BURBAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Kavurmacı da kurumun faaliyetine ilişkin sunum yaptı. Kavurmacı, Bursa’da şehir merkezine araçla girilmemesi yönünde strateji geliştirdiklerini, bu nedenle 10’a yakın bölgede metro kullanımını teşvik için ücretsiz parklanma alanları oluşturduklarını vurguladı.

BOZBEY’İN AÇIKLAMALARI
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise mecliste yol üzerinden ücret alınamayacağını savundu. Bu konuda Danıştay kararını hatırlatan Bozbey, “Ancak Caddeden ve sokaktan asla otopark bedeli alınamayacağını ve bu konuda DANIŞTAY kararı bulunduğunu belirtilmesine rağmen Büyükşehir Belediye Başkan’ı konuya müdahil olarak alınan DANIŞTAY kararını uygulamayacaklarını ,eğer Bursa da böyle bir karar olursa uygulayacaklarını söylerken çok sertleşti.DANIŞTAY kararı nasıl uygulanmaz , bu karar tüm ülkemizi bağlar deyince o zaman bakarız dedi ve ardından zaten yakında yasa ile düzenlenecek gibi bir ifade kullandı” diye konuştu.

EVET OTOPARK PARASI ÖDEMİYORUZ…..
İŞTE Bu konuda alınmış DANIŞTAY kararı.
DANIŞTAY: “Yoldan otopark parası alamazsın”
Burdur’da belediyenin bazı caddelerin otopark ücreti almasına karşı açılan davada Danıştay, uygulamanın iptal edilmesine hükmetti…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>