Masa başında çalışanlara kötü haber

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, halk arasında "basur" diye bilinen hemoroidin etkilerini azaltmak için lifli besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Gümürdülü, hemoroidin sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda daha fazla görüldüğünü bildirdi. 

SAĞLIK, 16 Ekim 2017 Pazartesi, 10:56
Masa başında çalışanlara kötü haber

Prof. Dr. Gümürdülü, hemoroidin genellikle 25 ile 30 yaş arasındakilerde rastlandığına dikkat çekerek, bu rahatsızlığın, ağrı, makatta ele gelen şişlik veya ıslaklık hissi, akıntı, kaşıntı şeklinde kendini gösterdiğini kaydetti.
Hemoroidin, kabızlık, aşırı ıkınma, yaş, ishal, bağırsak içinde gelişen tümörler, vücut geliştirmek için yapılan spor etkinlikleri, hamilelik, alkol, mayalı ve asitli içecekler, uzun süre ayakta durma veya oturma, aşırı baharatlı gıda tüketimiyle ortaya çıkabildiğini kaydeden Gümürdülü, hastalıktan korunmak için lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesini tavsiye etti.
Prof. Gümürdülü, sebze, tam tahıllı pirinç, buğday, fasulye, yulaf, sert ceviz, badem ve fıstık yenilerek ve düzenli beslenme ile rahatsızlığın kontrol altına alınabileceğini vurguladı.
Tıbbi tedaviyle hemoroidlerin ortadan kalkması ve tam iyileşmesinin beklenmesinin yanlış olacağını ifade eden Gümürdülü, bunun için uzman bir hekim tarafından yapılacak muayenenin ilk adım için önemli olduğuna dikkat çekti. Gümürdülü, tedavi yöntemlerinin ise bundan sonra belirlenmesinin faydalı olacağını anlatarak, hemoroide sebep olan durumun düzeltilmesi için bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar ve diyetin yanı sıra kullanılacak krem ve pomatların da önemli olduğunu anlattı.
Hemoroidin halk arasında utanılacak bir hastalık olarak da bilindiğini hatırlatan Gümürdülü, bundan dolayı, "kocakarı ilaçları" kullanıp tedavilerini geciktirenlere bile rastladıklarını dile getirdi. 
İlerlemiş hemoroid vakaları için cerrahi müdahalenin genel anestezi altında yapıldığını anlatan Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, ameliyattan sonra hastanın 1-2 gün içinde hastaneden çıkabildiğini sözlerine ekledi.

BURSA
Bursa'da 15 Temmuz coşkusu
15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişiminin 2. yıldönümünde Bursalılar, 'Bayrak ve Demokra...
BURSA
Bursa'da korkutan patlama!
Bursa'da yaşanan patlama paniğe sebep oldu.
BURSA
Bursa'da uyuşturucu satıcılarına suçüstü: 2 gözaltı
Sakarya'nın Pamukova ilçesinden İznik'e gelen uyuşturucu satıcısı 2 şahıs, polisin şok baskınıyla...
BURSA
Bursa Mehmet Ali İncioğlu'nu kaybetti...
Bursa basını çalışanlarından BGC üyesi Mehmet Ali İncioğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kay...
GÜNDEM
Başkan Erdoğan şehitler için Kur'an-ı Kerim okudu
15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıl dönümünde şehitler için Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki M...
BURSA
Atölye sahibi serbest bırakıldı
İznik'te boğulan çocukların tekstil atölyesinde çalıştığı iddia edilmişti. Atölye sahibi serbest ...