Masa başında çalışanlara kötü haber

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, halk arasında "basur" diye bilinen hemoroidin etkilerini azaltmak için lifli besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Gümürdülü, hemoroidin sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda daha fazla görüldüğünü bildirdi. 

SAĞLIK, 16 Ekim 2017 Pazartesi, 10:56
Masa başında çalışanlara kötü haber

Prof. Dr. Gümürdülü, hemoroidin genellikle 25 ile 30 yaş arasındakilerde rastlandığına dikkat çekerek, bu rahatsızlığın, ağrı, makatta ele gelen şişlik veya ıslaklık hissi, akıntı, kaşıntı şeklinde kendini gösterdiğini kaydetti.
Hemoroidin, kabızlık, aşırı ıkınma, yaş, ishal, bağırsak içinde gelişen tümörler, vücut geliştirmek için yapılan spor etkinlikleri, hamilelik, alkol, mayalı ve asitli içecekler, uzun süre ayakta durma veya oturma, aşırı baharatlı gıda tüketimiyle ortaya çıkabildiğini kaydeden Gümürdülü, hastalıktan korunmak için lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesini tavsiye etti.
Prof. Gümürdülü, sebze, tam tahıllı pirinç, buğday, fasulye, yulaf, sert ceviz, badem ve fıstık yenilerek ve düzenli beslenme ile rahatsızlığın kontrol altına alınabileceğini vurguladı.
Tıbbi tedaviyle hemoroidlerin ortadan kalkması ve tam iyileşmesinin beklenmesinin yanlış olacağını ifade eden Gümürdülü, bunun için uzman bir hekim tarafından yapılacak muayenenin ilk adım için önemli olduğuna dikkat çekti. Gümürdülü, tedavi yöntemlerinin ise bundan sonra belirlenmesinin faydalı olacağını anlatarak, hemoroide sebep olan durumun düzeltilmesi için bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar ve diyetin yanı sıra kullanılacak krem ve pomatların da önemli olduğunu anlattı.
Hemoroidin halk arasında utanılacak bir hastalık olarak da bilindiğini hatırlatan Gümürdülü, bundan dolayı, "kocakarı ilaçları" kullanıp tedavilerini geciktirenlere bile rastladıklarını dile getirdi. 
İlerlemiş hemoroid vakaları için cerrahi müdahalenin genel anestezi altında yapıldığını anlatan Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, ameliyattan sonra hastanın 1-2 gün içinde hastaneden çıkabildiğini sözlerine ekledi.

GÜNDEM
Bahçeli'den operasyon için ilk yorum!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, fiilen başlayan sınır ötesi operasyon için "Allah ordumuzu muva...
YAŞAM
Köpeğini kurtarmak için canını tehlikeye attı!
Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde bir vatandaş saldırıya uğrayan köpeğini kurtarmak ...
BURSA
Engelli vatandaşa anlamlı hediye
Bursa'nın Mudanya ilçesinde, Kızılay Şubesi, işe gidip gelmekte sıkıntı çeken engelli vatandaşa e...
BURSA
Bursa Cumhurbaşkanı'na hazır
Bursa'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki programı öncesi bütün hazırlıklar tamamlad...
YAŞAM
Faciada şoförü uyudu mu? Flaş iddia!
Ankara'dan Bursa'ya geziye giderken Eskişehir çıkışında meydana gelen trafik kazasında yaralanan ...
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı açıkladı! "Afrin operasyonu..."
Partisinin Kütahya Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdo...
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar
Çocuk oyuncuların şimdiki hallerini görünce çok şaşıracaksınız

En Çok Okunan Haberler