Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Mali Müşavirden seminer…

Yeminli Mali Müşavir Mustafa Dündar’ın sunumunda, BSMMMO’nun BAOB Yerleşkesi’ndeki hizmet binasında, ‘Gelir Vergisi Yönünden Yıl Sonu Kapanış ve Envanter İşlemlerinde Özellik Arz Eden Konular’ semineri düzenlendi.

02 Şubat 2016 Salı, 11:15
müşavir

Meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez yaptı. Sönmez’in açılış konuşmasının ardından ise sözü, sunumunu yapmak üzere Ymm. Mustafa Dündar aldı. Dönem sonu işlemlerinde özellik arz eden hususlar hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Ymm. Dündar, defter tasdikleri konusunda, “Tasdiki unutulanlar, önceki yıl tutulan defterde boş sayfa var ise hesap döneminin ilk ayında ara tasdik yaptırılabilir. Önceki yıl tutulan defterde boş sayfa yok ya da sınıf değiştiriliyor ise hesap döneminin ilk ayında yeni tasdik yaptırılabilir” diye konuştu. “Kapanış kayıtlarında hata da olsa, açılış kaydı yapıldıktan sonra hatalı işlemlerin muhasebe ilke ve esaslarına göre düzeltilmesi gerekmektedir” diyen Mustafa Dündar, envantere dahil edilmesi zorunlu olanlar konusunda, “Ferdi teşebbüslerde, mükellefin sahip olduğu bina ve arazi hakkında aşağıda yazılı esaslar cari olur. Fabrika, ambar, atelye, dükkan, mağaza ve arazi-işletmede ister kısmen, ister tamamen kullanılsınlar-değerlerinin tamamı üzerinden envantere alınır. Ticaret hanları gibi oda oda veya kısım kısım kullanılabilen binalarla evlerin ve apartmanların yarısından fazlası işletmede kullanıldığı takdirde envantere ithal edilir. Envantere alınan gayrimenkullerin kullanış tarzlarında sonradan vaki olacak değişiklikler, hesap yılı içinde nazara alınmaz” diye konuştu.

3

DÜNDAR SORULARI YANITLADI

Sunumunda stok envanteri konusuna da değinen Ymm. Dündar, “Stokta kalan mal var ise bunun miktar ve değer olarak tespit edilip envanter defterlerine kaydı yasal açıdan zorunludur. Vergi incelemesinde envanter işlemlerinin VUK hükümlerine göre ölçme ve tartma suretiyle yapıldığı kabul edilerek inceleme sonuçlandırılmaktadır” dedi. Tapu harcının matrahı konusunda da bilgi veren Ymm. Dündar, sigortadan alınan tazminatlarda belge düzeni, fireler, fire sayılmayanlar, 60 No’lu KDV sirküleri, özel maliyet bedelleri sorunu, usul incelemeleri, yıllık beyan, tarh usulü, beyanname verilip verilmeyeceğinin belirlenmesi gibi konularda da bilgi aktardı. Gelir Vergisi’nde tarh dönemi, vergiyi doğuran olay, beyan edilme usul ve esasları, beyan edilmeyecek gelirler, beyanı zorunlu gelirler, konut istisnası, istisnadan yararlanma şartları, ticari kazançlarda götürü gider, dikkat edilmesi gereken hususlar, ticari-zirai kazançlarda örtülü kazanç, hisse senedi alım-satım kazançları, ödeme kaydedici cihaz maliyet bedelleri hakkında da bilgi veren Ymm. Dündar, sunumunu uygulamaya ilişkin örneklerle sürdürdü. Soru-cevap bölümü ile devam eden seminerin sonunda, BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, günün anısına Ymm. Mustafa Dündar’a plaket takdim etti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>