Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Mahkeme kararına rağmen yıkılıyor…

Mahkeme karar vermesine rağmen İpekiş’in yıkılması meclis gündemine taşındı

05 Ekim 2016 Çarşamba, 12:21
ipekis

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, temeli 1925’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan İPEKİŞ Fabrikası’nın yıkımını durduran mahkeme kararına rağmen yıkılmasını Meclis’e taşıdı.

Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi’nin verdiği karara uyulmasını Meclis gündemine taşıyan Altaca Kayışoğlu, İPEKİŞ’in Bursa’da Cumhuriyet dönemine ait simge yapılardan birisi olduğunun altını çizdi. Bursa’da koza üretimi ve ipek böcekçiliğinin teşviki için İPEKİŞ’in kurulduğunu hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, mahkemenin durdurma kararına rağmen yıkımın gerçekleştirilmesini ise “mafyavari” bir yöntem olarak nitelendirdi.

Kültürpark’ın bitişiğindeki 32 dönümlük İPEKİŞ arazisinin manevi değerinin ekonomik değerine kurban edildiğini dile getiren Altaca Kayışoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda İPEKİŞ’le ilgili mahkeme kararına uyulmamasını şu sözlerle eleştirdi:

“Cumhuriyet döneminin en önemli kazanımlarından birisi olan İPEKİŞ yıkılarak yerine 250 otel yapılmak isteniyor. Proje, Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi tarafından onaylanmıştır. Alınan yıkım kararına karşı mahkemeye başvurulmuş, mahkeme tarafından yıkımla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkım işlemi gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar kanunun dolanıldığı, mahkeme kararlarının yok sayıldığı mafyavari bir yönetim olmamıştır. Oldu olacak mahkemeleri KHK’larla kapatın bari insanlar mahkeme kapılarında sürünmesinler. Ve umarım bu son kanun tanımazlığınız olur.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>