Madde bağımlılığı Türkiye’nin en önemli sıkıntısı

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB) düzenlediği ‘Bağımlılık ile Mücadele Çalıştayı’ Bursa’da başladı. Prof. Dr. Kültegin Ögel’in tecrübeleriyle destek sağlayacağı 2 günlük çalıştayda elde edilen bulgular, üye belediyelerin bağımlılık alanında sürdürdüğü faaliyetlerde kullanılacak.

19 Ağustos 2015 Çarşamba, 10:25
tsk

Kervansaray Termal Otel’de düzenlenen çalıştay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık’ın konuşmasıyla başladı. SKB’ye üye belediyelerden temsilcilerin katıldığı programda; Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yeniden Sağlık ve Eğitim derneği Kurucusu Prof. Dr. Kültegil Ögel, ‘Bağımlılık ile mücadelede’ birikimlerini aktaracak.

“Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından biri”

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, madde bağımlılığının Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından bir tanesi olduğunu söyledi. Bağımlılığın sadece sağlık açısından değil toplumsal sonuçları itibariyle de son derece yıkıcı bir hal aldığını belirten Başkanvekili Karlık, kamu kurumlarının bu konuda birlikte hareket etmesinin ve toplumun yanında olmalarının önemine dikkat çekti. Konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bağımlılık konusunda gerçekleştirdiği çalışmalara da değinen Başkanvekili Karlık, “Büyükşehir Belediyesi olarak uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisi için alternatif rehabilitasyon binalarıyla konuya kesin bir çözüm bulmak istiyoruz. Bu kapsamda ayrıca, ilk adım ve danışma merkezleri kurmayı hedefliyoruz” dedi.

Başkanvekili Abdülkadir Karlık, kent ve çevre sağlığı konusunda yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ifade ederek, hem SKB hem de Büyükşehir Belediyesi olarak bağımlılık konusunda gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

SKB tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen programda, ‘bağımlılıkta önlemeye ilişkin temel sorular’, ‘öneri ve uygulamaların tartışılması’ ve ‘önleme yöntemleri’ başlıklarında tecrübe ve tavsiyeler ortaya konulacak. Katılımcılar bu başlıklar altında görüşlerini açıklayıp, fikir alışverişinde bulunulacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>