Son Dakika
19 Şubat 2017 Pazar

Macarlar aşure ile tanıştı

23 Ekim 2016 Pazar, 13:19
MACARLAR AŞUREYLE TANIŞTI

Macaristan’da hizmet veren Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Aşure Günü’ Macarların büyük ilgisiyle karşılaştı. Bin adet aşure tabağı Macarlar tarafından adeta kapışıldı.
Aşure gününe özellikle gençlerin katılması dikkat çekerken, aşurenin neden yapıldığı ve anlamı Macarca olarak katılımcılara anlatıldı. Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül düzenledikleri faaliyetle ilgili İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa bu yıl ilk kez Macaristan’da Aşure Günü düzenlediklerini, aşurenin önemini yerel halka da anlatmak istediklerini, ilginin çok yoğun olduğunu, bunun kendilerini son derece memnun ettiğini söyledi. Gül, “‘Bu yıl ilk kez bunu yaptık. İlginin çok olduğunu görünce ümit ediyoruz ki geleneksel hale getireceğiz. Bugün Budapeşte’de gerçekleştirdik. Ayın 29’unda ise Eger şehrinde yine bir aşure günümüz olacak ve geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.
Aşure gününe katılan Macar Livia ise, hayatında ilk kez Aşure yediğini, çok lezzetli bulduğu için ikinci tabağı da afiyetle yediğini söyledi. Aşurenin ortaya çıkışını ve tarihini kendisine anlattıklarını belirten Livia, lezzet olarak da Macar mutfağında olmayan bir tatlıyı yeme fırsatı bulduğunu kaydetti.
Türkiye Büyükelçiliği Dinişleri Ataşesi Hüseyin Ersoy, aşure gününün İslam kültüründe çok önemli yere sahip olduğunu belirterek, “‘Hem Kerbala hadisesini hatırlamak hem de ondan önceki tarihi hadiseleri hatırlamak, Müslümanların buradan kendilerine, çağlarına bir değer taşımasında Aşure günü çok önemli. Bugün de bu etkinliği birlikte yapıyor olmak ve aynı havayı teneffüs etmek ayrı bir heyecan veriyor” diye sözlerini tamamladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>