Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Liseliler Mevlana için şiir yazacak

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Mevlana Şiir Yarışması’ için başvurular 17 Eylülde başlıyor.

16 Eylül 2015 Çarşamba, 16:56
mevlana

Osmangazi Belediyesi’nin Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile ortaklaşa düzenlediği Mevlana Şiir Yarışması için başvurular yarın başlıyor. Jüri üyeleriyle beraber Karabaş-i Veli Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Mevlana kültürü insanlık adına önemli bir felsefe önemli bir kültürdür. Bu sene altıncısını yapıyoruz. Osmangazi Belediyesi olarak başladık, daha sonra Bursa sınırlarına ulaştık, şimdi de Türkiye çapında yapıyoruz. Bu yıl yapacağımız Mevlana Şiir Yarışmasının konusu Hazret-i Mevlana’da Kur’an olacak. Liselerarası bir yarışma; çocuğu okumaya teşvik edecek. Bununla birlikte yeni edebiyatçıların, yeni şairlerin çıkmasına vesile olacağız. Değerli jüri üyelerimizin seçtiği eserleri kitap haline getiriyoruz. Kalıcı bir eser oluyor. Ben şairim diyen kişi yarışmaya katıldıktan sonra en azından kitapta bir şiiri olacak, bundan güzel bir şey olamaz. Bu açıdan da her yönüyle katılan kişiye artı değer katacak bir yarışma” şeklinde konuştu.
Yarışmanın Bursa için de önemine işaret eden Dündar, “Türkiye’nin her ilinden yarışmacılar katılacak. Neden Konya değil de Osmangazi diye sorarak, Bursa’yı araştırıp öğrenecekler” dedi.
17 Eylül’de başlayacak başvurular 27 Kasım tarihinde sona erecek. Katılmak isteyen öğrenciler mevlanasiiryarismasi@osmangazi.bel.tr adresinden online olarak müracaat edebilecek. Ayrıca liseyi açıktan okuyan öğrenciler de 18 yaşını doldurmamışsa başvurabilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>