'Like' beklemek bağımlı yapıyor

Bilim uyarıyor: Teknoloji ve sosyal medya; günümüzün en tehlikeli bağımlılıkları arasında uyuşturucu, alkol gibi rakiplerini geride bırakmak üzere.

TEKNOLOJİ, 18 Nisan 2017 Salı, 14:57
'Like' beklemek bağımlı yapıyor

  Uzmanlara göre insanları şu an ayakta tutan tek güç: 'Like' (Beğeni). Gerçekten hepimiz, farkında olmadan, 'minik kalp' ve 'mavi başparmak' bağımlısına dönüşmüş olabilir miyiz?
'Like': Modern zamanın küçük zaferleri, hazları, hatta orgazmları. Bu tanım bir tür iddia değil, yeni veri. "'Minik kalpler' toplarken beynimizde neler oluyor"a yanıt arayan araştırmalardan çıkan tablo bunu söylüyor. Açalım... 'Nucleus accumbens' olarak bilinen beynin ödüllendirme merkezi artık eskisi gibi çalışmıyor. Yemek, seks, para ya da sosyal statü gibi alanlardaki kazanımlara bağlı olarak çalışan bu merkezde artık 'like'ın iktidarı hüküm sürüyor. İnsanın ruh ve beden sağlığının en büyük tehdidinin teknoloji, internet ve like bağımlılığı olduğunu anlatmaya çalışan 'son Mohikan', New York Üniversitesi profesörü Adam Alter. Son kitabı: 'Karşı Konulamaz: Neden Kontrol Etmeden, Aşağıya Kaydırmadan, Tıklamadan ve İzlemeden Duramıyoruz'.

NASIL KURTULUNUR?

Alter'ın kitabında aktardığı 'Kevin Holesh vakası', sorunu saptamak için faydalı bir yöntem. Bir programcı olarak çalışan Holesh, bilgisayar ekranı karşısında normalden fazla vakit geçirdiğine dair endişe duymaya başlar, o süreyi saptamaya yarayan 'Moment' isimli bir uygulama geliştirir. Bugün, 'Moment'in açtığı yoldan ilerlemiş onlarca uygulama var. Bağımlılığın en büyük destekçisi inkârdır. "Kimseye zararım yok, şurada iki fotoğraf 'like'lıyorum" demeyin. Rakamlarla yüzleşin. Gerçek bir bağımlılıktan bahsediyoruz artık. Nörologlar beynin verdiği tepkileri inceliyor, diğer bağımlılık türleriyle karşılaştırıyor, sonuç neredeyse aynı çıkıyor.

SEKİZ SANİYE BİLE DAYANAMIYORUZ

Sizce bir e-mail ortalama ne kadar süre 'okunmamış' olarak kalıyor? 15-20 dakika? Hadi, 'takıntı' hale getirenleri de dahil edin: Beş-on dakika? Doğru yanıtın yanına yaklaşmak bile güç: 8 saniye. Yeni dünya ortalaması bu.

kaynak:hürriyet

GÜNDEM
Ankara'da traktör paniği!
Başkent'te TBMM yakınında 'dur' ihtarına uymayan traktörlü şahıs vurularak durduruldu.
BURSA
Bursa'da hareketli saatler!
Bursa'da narkotik polisi özel harekat polisiyle birlikte zehir tacirlerine şafak baskını düzenled...
BURSA
Bursa'da akıl almaz olay!
Bursa'da cep telefonunu çalmak için hareket halindeki minibüs şoförü ile tartışma çıkaran yolcu, ...
GÜNDEM
FETÖ'nün TSK yapılanması soruşturmasında 34 gözaltı kararı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün sözde TSK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma...
BURSASPOR
Timsah plakayı buldu!
Bursaspor, Galatasaray ile oynadığı son 16 resmi maçta galibiyete hasret kaldı.
BURSASPOR
Umut Meraş'tan Galatasaray ve Başakşehir itirafı!
Bursaspor'un genç futbolcusu Umut Meraş, Galatasaray ve Medipol Başakşehir'in kendisini istediğin...