'Like' beklemek bağımlı yapıyor

Bilim uyarıyor: Teknoloji ve sosyal medya; günümüzün en tehlikeli bağımlılıkları arasında uyuşturucu, alkol gibi rakiplerini geride bırakmak üzere.

TEKNOLOJİ, 18 Nisan 2017 Salı, 14:57
'Like' beklemek bağımlı yapıyor

  Uzmanlara göre insanları şu an ayakta tutan tek güç: 'Like' (Beğeni). Gerçekten hepimiz, farkında olmadan, 'minik kalp' ve 'mavi başparmak' bağımlısına dönüşmüş olabilir miyiz?
'Like': Modern zamanın küçük zaferleri, hazları, hatta orgazmları. Bu tanım bir tür iddia değil, yeni veri. "'Minik kalpler' toplarken beynimizde neler oluyor"a yanıt arayan araştırmalardan çıkan tablo bunu söylüyor. Açalım... 'Nucleus accumbens' olarak bilinen beynin ödüllendirme merkezi artık eskisi gibi çalışmıyor. Yemek, seks, para ya da sosyal statü gibi alanlardaki kazanımlara bağlı olarak çalışan bu merkezde artık 'like'ın iktidarı hüküm sürüyor. İnsanın ruh ve beden sağlığının en büyük tehdidinin teknoloji, internet ve like bağımlılığı olduğunu anlatmaya çalışan 'son Mohikan', New York Üniversitesi profesörü Adam Alter. Son kitabı: 'Karşı Konulamaz: Neden Kontrol Etmeden, Aşağıya Kaydırmadan, Tıklamadan ve İzlemeden Duramıyoruz'.

NASIL KURTULUNUR?

Alter'ın kitabında aktardığı 'Kevin Holesh vakası', sorunu saptamak için faydalı bir yöntem. Bir programcı olarak çalışan Holesh, bilgisayar ekranı karşısında normalden fazla vakit geçirdiğine dair endişe duymaya başlar, o süreyi saptamaya yarayan 'Moment' isimli bir uygulama geliştirir. Bugün, 'Moment'in açtığı yoldan ilerlemiş onlarca uygulama var. Bağımlılığın en büyük destekçisi inkârdır. "Kimseye zararım yok, şurada iki fotoğraf 'like'lıyorum" demeyin. Rakamlarla yüzleşin. Gerçek bir bağımlılıktan bahsediyoruz artık. Nörologlar beynin verdiği tepkileri inceliyor, diğer bağımlılık türleriyle karşılaştırıyor, sonuç neredeyse aynı çıkıyor.

SEKİZ SANİYE BİLE DAYANAMIYORUZ

Sizce bir e-mail ortalama ne kadar süre 'okunmamış' olarak kalıyor? 15-20 dakika? Hadi, 'takıntı' hale getirenleri de dahil edin: Beş-on dakika? Doğru yanıtın yanına yaklaşmak bile güç: 8 saniye. Yeni dünya ortalaması bu.

kaynak:hürriyet

BURSA
Metroya ikinci indirim müjdesi!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, metro ulaşımına ikinci indirimi de yapacaklarının...
BURSA
"Adrenalin Park" adrenalin tutkunlarını bekliyor
Bursa'nın Gürsu ilçesinin yeni cazibe merkezi Adrenalin Park, baharın gelmesiyle birlikte doğa ve...
BURSA
Bursa'da su kesintisi!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde 26 Nisan Perşembe günü su kesintisi yapılacağı belirtildi.
BURSA
Bursa'daki nöbetçi eczaneler (24 Nisan 2018)
Bursa'daki nöbetçi eczaneleri sizin için derledik.
BURSA
Bursa'da hareketli saatler
Esrar, ruhsatsız tabanca, 45 adet mermi aynı evden çıktı.
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Ünal: Grup başkanvekilliği soytarılık yapma yeri değildir
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, ''Grup başkanvekilliği soytarılık yapma yeri değildir, bu ülkenin se...