'Like' beklemek bağımlı yapıyor

Bilim uyarıyor: Teknoloji ve sosyal medya; günümüzün en tehlikeli bağımlılıkları arasında uyuşturucu, alkol gibi rakiplerini geride bırakmak üzere.

TEKNOLOJİ, 18 Nisan 2017 Salı, 14:57
'Like' beklemek bağımlı yapıyor

  Uzmanlara göre insanları şu an ayakta tutan tek güç: 'Like' (Beğeni). Gerçekten hepimiz, farkında olmadan, 'minik kalp' ve 'mavi başparmak' bağımlısına dönüşmüş olabilir miyiz?
'Like': Modern zamanın küçük zaferleri, hazları, hatta orgazmları. Bu tanım bir tür iddia değil, yeni veri. "'Minik kalpler' toplarken beynimizde neler oluyor"a yanıt arayan araştırmalardan çıkan tablo bunu söylüyor. Açalım... 'Nucleus accumbens' olarak bilinen beynin ödüllendirme merkezi artık eskisi gibi çalışmıyor. Yemek, seks, para ya da sosyal statü gibi alanlardaki kazanımlara bağlı olarak çalışan bu merkezde artık 'like'ın iktidarı hüküm sürüyor. İnsanın ruh ve beden sağlığının en büyük tehdidinin teknoloji, internet ve like bağımlılığı olduğunu anlatmaya çalışan 'son Mohikan', New York Üniversitesi profesörü Adam Alter. Son kitabı: 'Karşı Konulamaz: Neden Kontrol Etmeden, Aşağıya Kaydırmadan, Tıklamadan ve İzlemeden Duramıyoruz'.

NASIL KURTULUNUR?

Alter'ın kitabında aktardığı 'Kevin Holesh vakası', sorunu saptamak için faydalı bir yöntem. Bir programcı olarak çalışan Holesh, bilgisayar ekranı karşısında normalden fazla vakit geçirdiğine dair endişe duymaya başlar, o süreyi saptamaya yarayan 'Moment' isimli bir uygulama geliştirir. Bugün, 'Moment'in açtığı yoldan ilerlemiş onlarca uygulama var. Bağımlılığın en büyük destekçisi inkârdır. "Kimseye zararım yok, şurada iki fotoğraf 'like'lıyorum" demeyin. Rakamlarla yüzleşin. Gerçek bir bağımlılıktan bahsediyoruz artık. Nörologlar beynin verdiği tepkileri inceliyor, diğer bağımlılık türleriyle karşılaştırıyor, sonuç neredeyse aynı çıkıyor.

SEKİZ SANİYE BİLE DAYANAMIYORUZ

Sizce bir e-mail ortalama ne kadar süre 'okunmamış' olarak kalıyor? 15-20 dakika? Hadi, 'takıntı' hale getirenleri de dahil edin: Beş-on dakika? Doğru yanıtın yanına yaklaşmak bile güç: 8 saniye. Yeni dünya ortalaması bu.

kaynak:hürriyet

GÜNDEM
Rusya'dan ABD'ye Afrin suçlaması!
Rusya Savunma Bakanlığı, Afrin'deki krize ABD'nin provakasyonlarının neden olduğunu belirtti.
GÜNDEM
Suriye'den küstah Afrin tepkisi!
Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı operasyonuna ilişkin küstah...
MAGAZİN
Hande Yener'i iki ay konuşamayacak!
Birbirine giren Hande Yener ile Seren Serengil arasındaki büyük kavga devam ediyor.
MAGAZİN
Arkadaşının eski aşkı çıktı!
Sosyal medya hesaplarında sürekli birbirlerine olan aşklarını dile getiren İdo Tatlıses ve Yasemi...
DÜNYA
Otele saldırı düzenleyeceklerdi... Son anda durdular!
Afganistan'da bir otele intihar saldırısı düzenlemek isteyen saldırganlar ile polis arasında çıka...
GÜNDEM
3 ülke, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılacak!
Dışişleri Bakanlığı kaynakları: "Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, bugün Bakanlığa çağrıl...
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
İşte dünyanın en uzun boylu kedisi
Çocuk oyuncuların şimdiki hallerini görünce çok şaşıracaksınız
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar

En Çok Okunan Haberler