Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Kuzu eti neden ucuzladı? İşte sebebi…

Dana etinden yaklaşık yüzde 20 daha pahalıya satılan kuzu eti, küçükbaş hayvan nüfusunun artmasıyla ucuzladı.

16 Ağustos 2015 Pazar, 15:20
coban koyun kizlar

Dana etinden yaklaşık yüzde 20 daha pahalıya satılan kuzu eti, küçükbaş hayvan nüfusunun artmasıyla ucuzladı. Bursa İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği (BDKKYB) Başkanı Yıldırım Oran, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya başladığı yeni politikaların faydasının görülmeye başladığını söyledi.
BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türkiye’de hayvancılığı geliştirmek için geliştirdiği politikaların meyvelerinin alınmaya başladığını ifade etti. Yazılı bir açıklama yapan Oran, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın Türkiye’deki küçükbaş hayvan varlığını arttırmak için uygulamaya soktuğu politikaların olumlu sonuç verdiğini söyledi. Yıldırım Oran, “Bu çabalar sonrasında piyasada arz talep dengesi kuruldu ve kuzu etinin fiyatı düşmeye başladı” diye konuştu.
Bakanlık tarafından yetiştiricilere hibe olarak verilen damızlık koyun ve keçilerin hızla ürediğini ve küçükbaş hayvan varlığında gözle görülen artış olduğunu vurgulayan Oran, “Doğru politikalar geliştirilmeye devam ettikçe ülkemizde hayvancılık gelişecek ve dünyayla rekabet edecek seviyeye ulaşacağız. Köylerdeki yetiştiriciler kooperatifler kurup meraların bakımını yapması için teşvik edildiler. Meralar ıslah edilince küçükbaş hayvanlar için uygun otlaklar oluştu ve üretim maliyetleri düştü. Köylüler karlı olduğu için küçükbaş hayvan yetiştirmeye başladılar ve üretim arttı” diye konuştu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2014 yılında bir önceki yıla göre küçükbaş hayvan sayısının yaklaşık yüzde 8 arttığını belirten Yıldırım Oran, 2014 yılının sonunda ülke genelinde koyun sayısının 31 milyon 115 bin baş, keçi sayısının da 10 milyon 347 bin baş olduğunu söyledi. Oran, “Artış bu yılda devam ediyor. Olumluya dönen tabloda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları son derce etkili oldu. Genel Müdür Mustafa Kayhan üreticileri destekleyen politikalar geliştirerek küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor. Uygulamaların devamını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Küçükbaş hayvan üretimindeki artışın kuzu eti fiyatlarına olumlu yansıdığını da bildiren Yıldırım Oran, “Yıllardır ilk kez kuzu etinin fiyatı dana etinin fiyatı seviyesine indi. Geçmişte kuzu eti dana etinden yaklaşık yüzde 20 daha pahalı oluyordu. Bu çok önemli bir gelişmedir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>