Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Kuzey Kore’den tüm dünyayı gerecek hamle!

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yeni yaptırım uygulama kararı almasının ardından altı kısa menzilli roket fırlattı.

03 Mart 2016 Perşembe, 10:46
füze

Nükleer silah üretme faaliyetlerine devam etmekle suçlanan Kuzey Kore’ye son 20 yılın en ağır yaptırımlarını öngören karar tasarısıBM Güvenlik Konseyi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Kuzey Kore, yeni yaptırım uygulama kararı almasının ardından altı kısa menzilli roket fırlattı.

ALTI KISA MENZİLLİ FÜZE FIRLATTI

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Pyongyang yönetiminin ülkenin doğusundaki Wonsan kentinden altı kısa menzilli roket fırlattığını duyurdu.

DOĞU DENİZİ’NE DÜŞTÜ

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Moon Sang Gyun, roketlerin Doğu Denizi’ne düştüğünü açıkladı.

YAPTIRIM KARARI DÜN KABUL EDİLMİŞTİ

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını dün oybirliğiyle kabul etmişti.

15 ÜYENİN TAMAMI…

ABD tarafından BM Şartı’nın güç kullanma yetkisini düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alınan karar tasarısına Türkiye’nin de aralarında olduğu 50 civarında ülke destek vermiş, BMGK’daki oylamada 15 üyenin tamamı olumlu oy kullanmıştı.

KARGOLARI İNCELEME ZORUNLULUĞU

Kararda, Kuzey Kore’ye giden ve bu ülkeden çıkan tüm kargolara şüpheli madde taşıyormuş muamelesi yapılarak tüm BM üyesi ülkelere bu kargoları inceleme zorunluluğu getirildi.

kuzey kore

SİLAH SATIŞINA SINIRLAMA

Kuzey Kore’ye hafif silahlarla konvansiyonel silah satışına sınırlama istenen kararda bu ülkeden kömür ve demir alınması yasaklanırken altın, titanyum ve benzeri yer altı kaynaklarının alınması da sınırlandırıldı.

İLLEGAL FAALİYETLERİ OLAN KORELİ DİPLOMATLAR SINIR DIŞI EDİLECEK

Kararda Kuzey Kore’ye roket yakıtı da dahil olmak üzere hava taşıtı yakıtı satışı da yasaklanıyor ve ülkelerden illegal faaliyetlere katıldığı tespit edilen Kuzey Koreli diplomatları sınır dışı etmeleri isteniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>