Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Kraliçe incirini mantar vurdu…

21 Ağustos 2015 Cuma, 16:21
MANTAR KRALİÇE İNCİRİNİ VURDU SİYAH İNCİRDEKİ REKOLTE KAYBININ SEBEBİ MANTARİ HASTALIK OLARAK AÇIKLANDI

İngiliz kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren Bursa’nın meşhur siyah incirinde yüzde 40’lara varan rekolte kaybının sebebinin mantari hastalık olduğu açıklandı.
İngiltere veliahdı William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamilelik döneminde sabah bulantıları için yediği meşhur siyah inciri mantar hastalığı vurdu.. İhracatından Türkiye’nin kasasına 30 milyon dolar döviz giren ve Bursa’ya mahsus bir meyve olan siyah incirdeki rekolte kaybının sebebinin mantari bir hastalık olduğunu ifade eden Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim, “TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile görüştük. İncirde yaşanan rekolte kayıplarının sebebini bulmak için yapılan çalışmalar neticelendi. Yapılan incelemelere göre incirde mantari bir hastalık tespit edildi. Bakanlık personeli tarafından kasım ayının başında Bursa’da büyük bir toplantı yapılarak üretici bilgilendirilecek” diye konuştu.
“REKOLTE KAYBININ ARTMASINDAN KORKUYORUZ”
Şu anda sezonun ortasında olunduğu için bir çalışma yapılamayacağına dikkat çeken Ekim, “İlaçla hiçbir şekilde mücadele yapılamaz. Kasım ayı başında yapacağımız bilgilendirme paneliyle üreticilerimize bu hastalığın sebeplerini aktaracağız. Bir sonraki dönem için ne gibi tedbir alınabilir konuşacağız. Şu anda bazı üreticilerin tarlalarında yüzde 80 rekolte kaybı varken, bazılarında ise yüzde 10 verim kaybı var. Bizim açıkladığımız yüzde 40’tır. Bu oranın artması muhtemel, ama inşallah bu rakamla bu seneyi kapatırız. Üreticilerimizin kaybını Ankara’ya ilettik, inşallah gereken çalışma yapılacak” dedi.
MANTAR KRALİÇE İNCİRİNİ VURDU SİYAH İNCİRDEKİ REKOLTE KAYBININ SEBEBİ MANTARİ HASTALIK OLARAK AÇIKLANDI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>