Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Köyü ateşe vermişlerdi, bir tek o yanmadı

Doboy şehrinin Plane köyünde Sırpların yakamadığı Kur’an-ı kerim’in çok enteresan bir hikâyesi var…

29 Haziran 2015 Pazartesi, 11:29
700x284029_cami_1

Bosna Hersek’in Doboy bölgesi 1992- 1995 yılları arasında insafsız saldırılara maruz kalır, Müslümanlar o günlerde büyük sıkıntılar yaşar. Sırp askerleri köyleri basar, çoluk çocuk ayırmadan önüne geleni kurşuna dizer. Sırpların girdikleri yerlerden biri de Plane köyüdür. Her yerde yaptıkları gibi ilk hedefleri cami olur, tarihî ibadethane tahrip kalıplarıyla çökertilip ateşe verilir. Bu hadisenin üzerinden yıllar geçer. Çatışmalar sona ermiş, cami de Müslümanlarca yeniden inşa edilmiştir. Bir Sırp bu cami imamının kapısı çalar. Bu kişi, Plane köyündeki tarihi camiyi ateşe veren askerlerden birisidir. İmam Niyaz Sipahi Efendiye caminin ateşe verildiği sırada şahit olduğu hadiseyi anlatır.
Hikâyenin gerisi İmam Niyaz Efendi’den dinleyelim: “2002 yılıydı. Çatışmalar çoktan bitmiş, barış anlaşmaları imzalanmış, ortalık sakinlemişti. Bir gün bana bir Sırp geldi. Çantasından hürmetle çıkardığı Kur’an-ı kerimi uzattı. Hocam dedi, o gün camiyi basan askerler arasında ben de vardım. Halılar, dolaplar ve ahşap aksam tutuşmuş alevler boyumuzu aşmıştı. O ara bir kitabın ateşten etkilenmediğini fark ettim. Onu alıp parkamın arasına soktum eve getirdim. Annem, ‘Oğlum bu Kur’an-ı kerimdir’ dedi ‘İyi yapmış almışsın. Ben Kuran-ı kerimin tesirli bir kitap olduğuna inanırım. Onu saygıyla saklayalım Allah bizi afetlerden koruyacak’ dedi. Bu yüce kitabı evimizde bulundurduğumuz zaman zarfında anlatılmaz şeyler oldu, huzur bulduk. Lakin bir süre sonra korkmaya başladık. Eğer evimize giren çıkanlardan biri görürse bizi baskı altına alabilirlerdi. Onun değerini yine en iyi bir Müslüman bilirdi. Bu yüce kitabın yeri de aldığım camiydi. Bu yüzden size getirdim. Lütfen adımı kimseye söylemeyin’ diyerek bana yaşadıklarını anlattı.”
Sırp askerinin getirdiği Mushaf-ı şerif şimdi Plane köyündeki camiinde sergileniyor. Tabii sergilenenler arasında hunharca yıkılan tarihi caminin fotoğrafları ve acılar da var…
CAMİDE SERGİLENİYOR

Sırp askerlerinin yaktığı Plane köyündeki tarihî camide ateşe direnen Mushaf-ı şerifi gören bir asker onu alıp saklamıştı. Yıllar sonra o askerin geri getirdiği mushaf şimdi camide sergileniyor.

Kaynak. Türkiye GAzetesi-İrfan Özfatura

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>