Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Köylülerin termik santral isyanı

Keles’e bağlı 25 mahallesini etkileyecek olan termik santral ile ilgili ÇED toplantısı istemeyen köylüler, topladıkları imzaları Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Köylüler, cehennem değil cennet istediklerini söyledi.

03 Nisan 2015 Cuma, 17:08
1

Bursa’nın Keles ilçesine bağlı 23 mahallede etkili olacak olan ve kurulması için ÇED toplantısı yapılamayan termik santral ile ilgili yeni bir ÇED toplantısı yapılacak olması köylüleri yeniden ayaklandırdı. 2006 ve 2013 yılında termik santral ile ilgili ÇED toplantısını köylülerin eylemleri nedeniyle yapılmamasının ardından üçüncü bir ÇED toplantısı yapılmak istenmesine isyan eden 25 mahalle muhtarı, köylülerden topladıkları bin adet imzayı Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’ne teslim etti.

 

“PSİKOLOJİLER BOZULDU, SINIRLAR ZORLANDI”

Kozağacı Bölgesi Köyleri Dernek Başkanı Cemal Çakır, artık bölge insanının bu konuda psikolojisinin bozulduğunu, sınırların zorlandığını belirterek, “bugün 8 Nisan’da Ankara’da yapılacak İDK toplantısı öncesinde bölgemizdeki köy muhtarlarımızla birlikte toplamış olduğumuz bine yakın itiraz dilekçesini vatandaşlarımızı temsilen köy muhtarlarımız tarafından Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’ne teslim ediyoruz. Biz bu sürece 2005 yılından buyana karşıyız. 2006 ve 2012 yılında olumsuz ÇED raporu verilmesine rağmen işleyen bu süreç artık sonlanma noktasına gelmiştir. Umudumu odur ki, 8 Nisan’da Ankara’da yapılacak İDK toplantısında bu süreç sonlansın ve insanlar artık bu işten kurtulsun. Çünkü insanların psikolojileri bozulmaya, sınırlar zorlanmaya başlandı” dedi.

 

“CEHENNEM DEĞİL, CENNET İSTİYORUZ”

“Kozağacı bölgesinde termik, kömür gibi bir şey istemiyoruz” diyen Denizer Mahallesi Muhtarı Fezai Sevim ise, “Bu sürecin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Memleketimize hizmet istiyoruz” ifadelerini kullandı. Köylü kadınlar ise, “Biz kül bahçesi değil gül bahçesi istiyoruz. Köyümüzü, topraklarımızı bize bırakın. Termik santral istemiyoruz. Biz kendi aşımızı kendimiz çıkarıyoruz. Biz cehennem değil cennet istiyoruz. Cehennemi onlar istiyorlarsa kendileri kurabilirler. Biz sadece kendimi üretip kendimiz yemek istiyoruz” şeklinde konuştular.

 

“KÖYLÜLER BİN YIL DAHA BU TOPRAKLARDA YAŞAMAK İSTİYOR”

MHP Bursa Milletvekili aday adayı ziraat mühendisi İnanç Bilgi Çakın da, “150’ye yakın ürünün yetiştiği Keles’te yapılmak istenen termik santral, tarım ve hayvancılığı bitirmeye yönelik çalışmadır. Çiftçilerimizin ocağına incir ağacı değil, termik santral dikmek istemektedirler. Buna tamamen karşıyız” dedi.

DOĞADER Başkanı Murat Demir ise, Keles Kozağacı vadisinde termik santral kurulması yönünde yeni girişimlerin olduğunu ifade ederek, “Daha önce 2 firma, burada termik santral yapmak için girişimde bulunmuş, ancak yapılan eylemler üzerine ÇED toplantısı yapılamamıştı. Keles’te kahvehanelere asılan afişlerle ilgili firma yeniden ÇED sürecini, başlatmış. 8 Nisan’da Ankara’da İDK toplantısı yapılacak. Biz de İDK toplantısında değerlendirilmek üzere 25 mahalleden toplanılan bin adet imzayı gönderdiler. Bu süreç bizim için tekrar başladı. 2006 ve 2012’de nasıl engellediysek, şimdi de engelleyeceğiz. Çünkü, o köylüler bin yıldır orada yaşıyorlar, bin yıl daha orada yaşamak istiyorlar” diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından toplanan bin adet imza, muhtarlar ve dernek başkanları tarafından Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>