‘Köylerde su faturası şoku’na açıklama var…

Köylerde su faturalarının kabarık gelmesi ve 4 ayda bir okuma yapılmasıyla ilgili iddialara Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi.

07 Nisan 2016 Perşembe, 10:35
su su kesintisi musluk bardak

Buski, köylerde su faturası şoku iddiaları üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklama şöyle:
“Köylerde su faturası şoku” başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.
Habere konu olan Osmangazi İlçesi Uluçam Köyü 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu ile hizmet alanımıza dahil olmuş, kanun gereği ilk su abonelik işlemleri yapılmıştır. 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile de tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülmüştür. Eksik abonelikler zaman içerisinde tamamlanmıştır. 6360 sayılı kanunun Geçici 1. Maddesinin 15’inci fıkrası hükmüne istinaden, tüzel kişiliği kaldırılan – mahalleye dönüştürülen yerleşim birimlerine uygulanacak su fiyat tarifesi; BUSKİ-Bursa Su ve Kanalizasyon İdare Genel Müdürlüğünün 21/05/2014 tarih 281 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile merkezdeki abone türü karşılığı uygulanan su tarifesinin %25’i olarak belirlenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Ayrıca, 26/05/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken katılım payları alınmamaktadır.Kademeli su fiyat tarifesi uygulaması, köyden mahalleye dönüşen birimler içinde, kendi tarifeleri üzerinden yapılmaktadır. Köylerde 4 ayda bir okuma yapılmakta bu itibarla bir okuma-tahakkuk döneminde tarifesi üzerinden 40m³ 1.kademeden 40m³’ü aşan sarfiyatlar ikinci kademeden hesaplanmaktadır. Su faturalarına ilişkin kademe artışı ve zam söz konusu değildir. Sayaç okunmaması nedeniyle oluşan maddi hatalar, tespitini takiben servisince giderilmektedir. Yenişehir Marmaracık Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta yoğun yağışlar nedeni ile kaynak suyunda bulanıklık meydana gelmiş olup, hemen müdahale edilerek depo boşaltılarak temizlenmiş ve mahalleye derin kuyudan su verilmeye başlanmıştır. Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>