Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa sağlık camiasının acı kaybı…

18 Ağustos 2015 Salı, 12:19
konur

Konur Hastanesi’nin sahiplerinden Prof. Dr. Konuralp Başol, hayatını kaybetti. Bursa’da sağlık hizmetlerinin duayen isimlerinden olan Başol’un uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumduğu belirtildi.
konuralp_basol

Konuralp Başol Kimdir?

(İstanbul 1940) Tıp doktoru, özel hastane kurucusu. Babasının asker oluşu nedeniyle Pınarhisar’da başladığı ilk öğrenimini Kırklareli, İstanbul ve Sarıkamış’ta sürdürerek tamamladı. Devlet parasız yatılı sınavını kazandı; ortaokulu Kars ve İstanbul’da, liseyi de İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçti ve 1967’de tıp doktoru, 1972’de nöroşirurji uzmanı oldu. 1974’te askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Rursa’ya geldi. Bursa hastanelerinde uzmanlık dalında kadro bulunmadığı için serbest çalışmaya, konsültan olarak hizmet vermeye başladı. 1977-1979 yılları arasında Çekirge’deki Asker Hastanesi’nde anlaşmalı hekim konumunda görev yaptı. 1977’de Altıparmak semtinde bir “teşhis ve tedavi” merkezi kurdu; myelografi, sisternografi, pnömoensefalografi ve angiografi uygulamalarının öncüsü oldu. 1979 da Çekirge’de toplum polisinin boşalttığı binayı kiraladı. 1980’de Konur Sağlık Hizmetleri AŞ’yi kurdu. 1993’te “Alo doktor” ve “Konur ambulans” servislerini oluşturdu.
Hekimlik çalışmalarının yanı sıra, 1975’te Uludağ Rotary Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı, asbaşkanı oldu. Türk Rotary’de yönetim müşavirliği, bölge temsilciliği, üç kez guvernör temsilciliği yaptı. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın uluslararası nitelik kazanması için Türk Rotary adına destek verdi. 1988’de, Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı, uzun süre başkanlığını yaptı. BUSlAD’a, Türk Nöroşirurji Derneği’ne, Bursa Nörolojik Bilimler Derneği’ne üye oldu. 1993’te Nilüfer Rotary Kulübü’nün kuruluşuna öncülük yaptı. Tıp ve toplumsal olaylarla ilgili görüşlerini Bursa 2000 (Bursa Hakimiyet) ve Bursa Haber gazetelerinde yazdı.
Sahibi olduğu hastaneyi Nilüfer İlçesi’nde satın aldığı daha uygun bir yerde inşa edilmekte olan yeni ve modern binaya taşıma hazırlığını sürdürmekte (1998).
Yapıtları: Orbital Dekompresyonlan, Diskograli ve Serebral Tomanjiyografi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>