Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Kitaplarda okudukları Çanakkale’ye yerinde yaşadılar

Osmangazi Belediyesi’nin Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında 18 bin öğrenciyi destanın yazıldığı topraklara götürdüğü ‘Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor’ projesiyle şu ana kadar 5 bin öğrenci Çanakkale’yi gezerek şehitlerimiz için dua etti.

24 Nisan 2015 Cuma, 14:16
canakkale

Çanakkale destanının önemini kavramaları maksadıyla ‘Kuruluştan Kurtuluşa Yolculuk’ adıyla gerçekleştirilen gezilerle son olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Hürriyet Anadolu Lisesi öğrencileri Çanakkale’ye gitti. Sabahın erken saatlerinde 5 otobüs ile Çanakkale’ye doğru yola çıkan toplam 200 öğrenci ilk olarak Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyaları’nı ziyaret etti. Destanın yazıldığı yerleri tek tek gezen öğrenciler daha sonra 257 kiloluk bombayı olduğu yerden tek başına kaldırarak topa yerleştiren ve İngilizlerin Queen Elizabeth gemisini vurarak batıran Seyit Onbaşı’nın anıtına gitti. 57’inci Alayı da ziyaret eden öğrenciler şehitler için dua etti.
Çanakkale gezileri 16 Haziran tarihine kadar devam edecek. Okullarında başarılı toplam 18 bin öğrenci bir devrin kapanıp yeni bir devrin başladığı toprakları gezme imkanı bulacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>