Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Kırtasiyede kanserojen uyarısı…

Bursa’da bir kırtasiyeci, kanserojen madde içeren kırtasiye malzemesi satanlara dükkanının dış cephesine astığı afişle tepki gösterdi.

30 Eylül 2015 Çarşamba, 11:15
kirtasiye kansorojen

Uzmanların her fırsatta kırtasiye ürünlerindeki kanserojen maddelere dikkat çekmesi ailelerin kara kara düşündürürken, kırtasiyecileri de zor durumda bırakıyor. Okulların açılmasına kısa bir süre kala Bursa’da kırtasiyeciler, kalitesiz ve kanserojen ürünlerin vatandaşları mağdur ettiğini, insanların kaliteli ve kalitesiz ürünleri ayırt edemez duruma geldiğini vurguladı. Kanserojen madde içeren kırtasiye ürünlerinin satılmasına tepki gösteren Bursa Kültür Merkezi (BKM), dükkanının dış cephesine, “Kırtasiye ürünlerimiz kanserojen madde içermemektedir” afişi astı.
Kanser riski taşıyan ürünlerin çocukların sağlığını tehdit ettiğini belirten Bursa Kültür Merkezi sorumlusu Kudbettin Bingölbalı, “Özellikle okulların açıldığı zamanlar pazarda, markette, manavda, her yerde kırtasiye ürünleri satılmaya başlanıyor. Bizim dikkat etmek istediğimiz konu şu; kırtasiye kırtasiyecide satılır. Herhangi bir kırtasiyeciden aldığınız ürün dikkatle alınmış, devlet tarafından kontrol edilmiş, içinde kanserojen madde az olan ürünlerdir. Ancak kırtasiye ve kitabevi dışında satılan ürünlerde kanserojen madde seviyesi çok yüksektir. Özellikle velilerimizden şunu istiyoruz. Özellikle matara, kalem kutu, çanta, boya ve oyun hamurlarına çok dikkat etsinler. Biz kendi çocuğumuzu ne kadar önemsiyorsak bütün çocukları da o kadar önemsiyoruz, zararlı ürünleri satmıyoruz. Zaten bakanlık tarafından da kontrol ediliyor. Ancak maalesef pazarlarda satılan ürünler kontrol edilmiyor.” diye konuştu.
Üzerinde CE yazan ürünleri almaya dikkat çeken Bingölbalı, “CE yazmıyorsa o üründe kanserojen madde seviyesi yüksektir. Halkımız bu konuda bilinçsiz. Ancak bu konuyu önemseyen aileler bilinen markalardan ve bilinen dükkanlardan almaya özen gösteriyor.” dedi.
Çocuğu için kırtasiye alışverişi yapan Berrin Oral da kanserojen madde içeren ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken, “Aslında dikkat ediyoruz ama açıkçası ucuz olanını alıyoruz. Genelde bilindik yerlerden almaya dikkat ediyoruz. Çocuklar da arkadaşlarından görüp özeniyor, kendisi alıyor. Onu takip edemiyoruz. Ama elimizden geldiğince çocuklara iyisini, sağlıklısını almaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>