Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Kireçtepe şehitlerini çok farklı andılar…

Bursalı 101 bisikletçi, Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliğine kadar pedal çevirdi.

07 Haziran 2016 Salı, 19:25
kireçtepe

Çanakkale Savaşı’nın 101. yılında Bursalı 101 bisikletçi, Bursalı atalarının kahramanlık destanı yazdığı Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliğine kadar pedal çevirdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle bu sene üçüncüsü düzenlenen etkinliğe katılan Bursalı 101 bisikletçi, pedal çevirerek Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliğini ziyaret etti.
Çanakkale Savaşı’nda 6-8 Ağustos 1915’te kahramanca çarpışan ve iki Tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini durduran, Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı ve bölgedeki iki gerçek şehitlikten biri olan Kireçtepe Jandarma Şehitliğinde yüzlerce kahraman Bursalı yatıyor.
Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında Bursa’dan yola çıkan 101 bisikletçi, Kireçtepe Jandarma Şehitliği’ni ziyaret etti. Son iki yıldır izlenen güzergahın aksine bu sene Bursa Seyyar Jandarma taburunun savaş boyunca görev aldığı cepheler güzergah olarak belirlendi. Bisikletliler Hisarlık tepe ile Kireçtepe arasındaki 43 kilometrelik rotayı pedallarken atalarının seneler önce yazdıkları kahramanlık destanını da yad etme fırsatı buldu.
Çanakkale’de dünya tarihine mal olan bir zafere imza atan atalarını anan Yeşil Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Yalçın Ataylar, etkinliklerine destek veren ve şehitlik düzenlemesini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Garnizon Komutanlığı’na teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>