Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Kiraz dalında kaldı..!

03 Ağustos 2015 Pazartesi, 10:51
kiraz

Dağ ilçesinde yetişen kirazlar, fiyatın 2 lira olması sebebiyle üretici tarafından toplanmayınca dalında kaldı.
Daha evvel yüksek fiyatlarla ihraç edilen dağ kirazı bu sene çiftçiyi üzdü. Keles’te kirazın kilosu 2 liraya düşünce, işçi parasını çıkaramayan çiftçiler mahsulü dalında bıraktı. Kiraz üreticileri devletin kendilerine yardım etmesini istedi. Topladıkları kirazı önceki yıllarda 8 liraya sattıklarını ifade eden çiftçiler, bu sene fiyatın 2 liraya kadar düştüğünü söyledi.
Yevmiyeciye 50 lira para verdiklerini ifade eden Gülsüm Gültekin, “İşçi kendi masrafını çıkartamıyor. Bir kişi günde en fazla 25 kilo kiraz toplayabiliyor. Topladığı kiraz ancak yevmiyesi kadar yapıyor. Malımız para yapmıyor. Bize devletin bir an önce yardım etmesini istiyoruz” diye konuştu.
Kirazın bu yıl bol olduğunu ifade eden Sinan Sevimli ise “İşçi parası bir kilo kirazda 2 lirayı buluyor. Biz bundan nasıl kâr edecek, nasıl geçimimizi sağlayacağız? Para verip işçi tutamadığımız için biz kendimiz topluyoruz. Büyük kısmı da dalında çürüyor. Kirazı eskiden 8 liradan satıyorduk. Bu sene ihracatçılar ilçemize gelmedi” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>