Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

Kırağı meyvede yüzde 35 zarara yol açtı

24 Mart 2016 Perşembe, 11:28
KIRAĞI MEYVEDE YÜZDE 35 ZARARA YOL AÇTI

Meyve çiçeklerine zarar veren kırağıyla ilgili çalışma başlattıklarını ifade eden İnegöl İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, meyvecilikle uğraşan tüm ova mahallelerinde meyve ağaçlarında yüzde 30-35 civarında hasar meydana geldiğini bildirdi.
İnegöl’ün tarımda riskli bir bölge olduğunu belirten Müdür Mahmut Doğru, “18 Mart’ta hava sıcaklığının eksi 3’e düşmesi neticesinde ilçemizde kırağı meydana geldi. Meyve ağaçlarının çiçek açma dönemine denk geldiği için zararlar söz konusu oldu. İnegöl bu anlamda riskli bölgede. Daha önceki yıllarda da bu riskleri yaşadık. Meyvecilikle uğraşan tüm mahallelerimizde, özellikle şeftali ve erik kırağıdan zarar gördü. 18 Mart’tan önce hava sıcaklıkları yüksekti. Meyve ağaçları da buna aldanarak erken uyandı. Bu erken uyanmanın olduğu bütün meyveci mahallelerimizde ortalama yüzde 30-35 civarında hasar meydana geldi. Bu ön bilgiler, ekiplerimiz şuanda sahada. Salı gününde itibaren başlayan çalışmalarımız Perşembe gününe kadar devam edecek. Tarama çalışmaları sonunda Bakanlığımıza rapor göndereceğiz. Şuanda ilçemizde ortalama olarak yüzde 30-35 civarında bir hasar gözüküyor. Özellikle şeftali ve erikte bu hasar var” dedi.
Yaşanan kırağı olayıyla birlikte TARSİM’in de öneminin ortaya çıktığını ifade eden Doğru, “TARSİM’le ilgili biz bütün çiftçilerimizi bilgilendirmeye çalıştık. Mutlaka çiftçilerimizi ürünlerini TARSİM’le sigortalatmalarını tavsiye ediyoruz. Yaptığımız toplantıların ardından umuyorum ki, çiftçilerimizin sigorta konusunda duyarlılık göstermişlerdir. Bilindiği üzere İnegöl riskli bir bölgede. Tarım ise, riskli bir sektör. Hava şartları, iklimsel özellikler her şeyi etkiliyor. Hava olaylarına son derece açık bir iş kolu. Devletimiz 2005 yılında TARSİM kanununu çıkardı. Primlerin yüzde 50’sini devlet ödüyor. İnegöl’de güzel rakamlara ulaştık ama daha iyisi de olabilir” şeklinde konuştu.

KIRAĞI MEYVEDE YÜZDE 35 ZARARA YOL AÇTI KIRAĞI MEYVEDE YÜZDE 35 ZARARA YOL AÇTI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>