Kimdir bu Chavanon

Bursaspor’da Futbol Geliştirme ve Planlama Direktörlüğüne getirilen Fransız spor adamı Olivier Chavanon’un özgeçmişi…

07 Ekim 2015 Çarşamba, 10:04
chavanon

1968 yılında Fransa Vierzon’da doğan Olivier Chavanon futbol hayatına Eglantine Vierzon kulübünde başladı. Alt yapı eğitimini burada alan Chavanon’u o zamanlar Reims ve Touluse FC takımları izliyordu ancak Chavanon’un yolu FC Bourges’e düştü. Profesyonel hayatına bu takımda başlayan Chavanon bu takımda uzun yıllar forma giydikten sonra Fransa’nın alt lig takımlarından Clermont’a transfer oldu. 1998-2001 yılları arasında oynadığı bu takımda 1998-99 ve 2000-01 sezonlarında takımının en golcü ismi oldu. Clermont ile çıktığı 121 maçta 49 gol atma başarısı gösterdi.

Tarihler 2001 yılını gösterdiğinde Olivier Chavanon’a kendi kulübü olan Clermont’tan yardımcı antrenörlük teklifi geldi ve Chavanon bu teklifi kabul etti. Yardımcı antrenörlüğünün ilk yılında Clermont tarihinde ilk kez 2.Lige çıktı. 2 yılda önemli tecrübeler kazanan Chavanon 2003 yılında takımın başına geçti ve 2 yıl teknik direktörlük görevini üstlendi. Bu 2 yıl içinde Clermont Fransa Kupası’nda çeyrek finale kadar yükseldi ancak sezon sonunda bir alt lige düştü. Sonra teknik direktörlük görevini bırakan Chavanon yine aynı kulüpte 2015 yılına kadar Sportif Danışmanlık ve Sportif Direktörlük gibi çeşitli görevlerde bulundu. 2015’in Haziran ayında ise Clermont Kulübü ile karşılıklı olarak anlaşarak 17 yıl görev yaptığı kulüpten ayrıldı ve geçtiğimiz günlerde Bursaspor ile anlaşarak Bursaspor’da Futbol Geliştirme ve Planlama Direktörlüğüne getirildi. Chavanon ayrıca Bursaspor’da alt yapının gelişimini de takip edecek ve Ertuğrul Sağlam’ın başka ülkelerde izlemeye aldığı oyuncuları takip ederek izleme komitesini yönlendirecek.

Fransa’da vermiş olduğu röportajlarda sürekli Clermont’un oyuncu üreten bir takım olduğunu vurgulayan Olivier Chavanon’un Clermont’ta çalıştığı dönemde gelişimlerine katkıda bulunarak dünya futboluna kazandırdığı oyunculardan bazıları ise şöyle:

1) Mehdi Benatia (Bayern Münih)

2) Yacine Brahimi (Porto)

3) Yannis Salibur (Guingamp)

4)Romain Alessandrini (Marsilya)

5)Yacouba Sylla (Rennes)

Kaynak: Bursasporum.com –

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>