Kanser vakaları artacak…Doktor vekil adayından termik santrale hayır

DOSAB Kömürlü Termik Santrali Projesi’nin gerçekleşmemesi için mücadele eden DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’na CHP Bursa milletvekili adayı Dr. Ceyhun İrgil’den tam destek!

28 Mayıs 2015 Perşembe, 12:32
ceyhun

En başta hekim olarak buna karşı olduğunu belirten ve platformun milletvekili adaylarına yaptığı çağrıya sessiz kalmayan Dr. İrgil, dün gerçekleştirilen toplantıya katılarak mücadele için söz verdi.
Bursa’da yaşam koşullarının kötüleşmesine neden olacak ve insan sağlığına büyük zarar verecek en büyük tehditlerden biri olan Kömürlü Termik Santrali’nin yapılmasına itiraz ettiğine dair bir de imza veren Dr. İrgil şöyle konuştu:

“Bir doktor olarak kanserin ne olduğunu biliyorum. Ben tümörü ellerimle tuttum. Milletvekili olmadan önce de bu konuya ilişkin aynı düşüncedeydim, milletvekilliğine adaylığımı koyduğumda da… Milletvekili seçildikten sonra da düşüncem değişmeyecek ve kömürlü termik santrale karşı olacağım. Bu konuda elimden ne gelirse yapacağıma söz veriyorum.”

EN BAŞTA KANSER TEHLİKESİ
Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in 20 Mayıs’ta açıkladığı Türkiye’de kömürlü termik santraller bizi nasıl hasta ediyor başlıklı raporuna göre; kömürle çalışan bir termik santral her yıl binlerce ton tehlikeli hava kirletici maddeyi atmosfere salıyor. Bu kirleticiler en az 40 yıllık bir ortalama ömre sahip. Kömürden elektrik üretimi, ülkenin zaten ciddi düzeydeki hava kirliliği sorununa daha da fazla katkıda bulunuyor.
Türkiye’deki kentsel nüfusun yüzde 97’den fazlası, sağlık açısından riskli seviyelerde partiküler madde (PM) konsantrasyonlarına maruz kalıyor. PM sağlık açısından en zararlı kabul edilen kirleticilerin başında geliyor. Hava kirliliği, akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açan etmenler arasında. Öte yandan kömür santrallerinin yol açtığı hava kirliliğine maruz kalmakla ilişkilendirilen erken ölümler, kronik akciğer hastalıkları ve kalp sorunları yılda toplam 10.72 milyar TL’ye varan bir maliyet de getiriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>